خبرگزاری فرانسه: آمریکا به عراق درباره پایان یافتن حملات به پایگاه‌هایش ضرب‌الاجل داده است | ایران اینترنشنال

خبرگزاری فرانسه: آمریکا به عراق درباره پایان یافتن حملات به پایگاه‌هایش ضرب‌الاجل داده است

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند منبع می‌گوید آمریکا باری عراق ضرب‌الاجل تعیین کرده است که اگر برای پایان یافتن حملات علیه اماکن نظامی و دیپلماتیک آمریکا در آن کشور کاری نکند، واشینگتن اقدامی عملی در پیش خواهد گرفت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا هفته پیش به رییس جمهوری عراق ضرب‌الاجل داد که اگر حملات راکتی و خمپاره‌ای علیه اماکن دیپلماتیک و نظامی آمریکا پایان نیابد واشینگتن سفارتش در بغداد را خواهد بست و حدود سه هزار نیروی نظامی و دیپلماتیک خود را از خاک عراق خارج خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه این خبر را روز شنبه به نقل از چند دیپلمات عراقی و غیرعراقی گزارش کرد. بنابر همین گزارش، مایک پمپئو در گفت‌وگویش با برهم صالح همچنین از احتمال تحریم چند مقام عراقی سخن گفت.

مقام‌های آمریکا و عراق هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند و رویترز نیز زمان مشخص پایان این ضرب‌الاجل را معلوم نکرده است.

یک مقام عراقی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «آمریکایی‌ها عصبانی نیستند، بلکه خیلی خیلی خیلی عصبانی‌اند.»

یک منبع دیپلماتیک نیز به این خبرگزاری گفت ایران می‌خواهد با این بمب‌گذاری‌ها و حملات به آمریکا پیام بدهد تغییرات سیاسی اخیر در عراق عملا چیزی را تغییر نداده و جمهوری اسلامی هنوز قادر به ضربه زدن به شما هستیم.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، ضرب‌الاجل آمریکا باعث شد که برخی از نیروهای سیاسی عراق از تندروها در این کشور فاصله بگیرند و حتی حشد الشعبی نیز چند فرمانده‌اش را که متهم به دست داشتن در این حملات بودند به حاشیه برده است.

یک منبع دیگر نیز گفته است احزاب شیعه عراقی «درباره محکوم کردن این حملات توافق کرده‌اند» ونیروهای نزدیک به ایران «در حال منزوی شدن هستند و حمایت سیاسی نخواهند داشت.»

همزمان مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، در توییتی که به نوشته خبرگزاری رویترز چرخشی در موضع‌گیری‌های او محسوب می‌شود، خواستار تشکیل «کمیسیون امنیتی، نظامی و پارلمانی» برای تحقیق درباره حملات راکتی علیه آمریکا در عراق شد.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش دادند نازنین برای محاکمه تحت اتهام جدید تبلیغ علیه نظام، دوشنبه آینده به...More
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More