خاکسپاری تعدادی از کشته‌شدگان سراوان: ادامه اعتراضات در چند منطقه زاهدان با وجود فضای امنیتی | ایران اینترنشنال

خاکسپاری تعدادی از کشته‌شدگان سراوان: ادامه اعتراضات در چند منطقه زاهدان با وجود فضای امنیتی

منابع محلی از ادامه اعتراضات در مناطقی از زاهدان با وجود فضای شدید امنیتی و استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان ویژه، خبر دادند.همزمان گزارش شد که تعدادی از سوخت‌بران کشته شده در سراوان، روز پنج‌شنبه به خاک سپرده شدند.

بنابر این گزارش‌ها، مراسم خاکسپاری تعدادی از دست‌کم ۱۰ سوخت‌بری که روز دوشنبه پنجم اسفند ماه در اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه شمسر کشته شدند، روز پنج‌شنبه برگزار شد.

این درحالی است که در منطقه کریم‌آباد زاهدان معترضان شامگاه پنج‌شنبه نیز با ادامه اعتراضات به کشتار سراوان، اقدام به بستن خیابان‌ها کردند.

اعتراضات در زاهدان، مرکز سیستان و بلوچستان، و مناطق دیگری از سیستان و بلوچستان درحالی ادامه دارد که اینترنت موبایل از چهارشنبه شب در این استان قطع یا دچار اختلال شدید شده است و مقام‌های دولتی از جمله استاندار گفت که اوضاع این استان آرام و تحت کنترل است.

همزمان گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن است که بخشی از نیروهای سپاه ثارالله استان کرمان به منظور سرکوب اعتراضات و تشدید فضای امنیتی، به زاهدان و چند شهر دیگر سیستان و بلوچستان اعزام شده است.

بنابر تصاویر و ویدیوها و گزارش منابع محلی در سومین روز اعتراضات در سیستان و بلوچستان، در جریان این اعتراضات از جمله در مناطقی زاهدان، نیروهای امنیتی از پشت بام برخی ساختمان‌ها به سوی مردم معترض در مناطق مختلف شلیک کرده‌اند.

همچنین بنابر گزارش‌ها در شهر زاهدان تعدادی از زنان و کودکان در اثر شلیک نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه زخمی شدند. آثار جراحت این زنان و کودکان از آن حکایت دارد که هدف شلیک سلاح‌های ساچمه زن نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

کمپین فعالین بلوچ نیز گزارش داد که پس از گسترش اعتراضات به کشته‌شدن ۱۰ سوخت‌بر در سراوان به شهرهای دیگر سیستان و بلوچستان از جمله زاهدان، ایرانشهر و بخش جکیگور، روز چهارشنبه شماری از معترضان بازداشت و دست‌کم دو تن از معترضان، شامل نوجوانی به نام حسن محمد زهی و مرد میانسالی به نام محمد صالح مقدمی در اثر شلیک مستقیم ماموران در قلعه بید کشته شده‌اند.

از سوی دیگر با گذشت سومین روز اعتراضات در سیستان و بلوچستان، حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر، شامگاه پنج‌شنبه ۷ اسفند ماه در واکنش به  کشتار سوخت‌‌بران در سراوان، نوشت: «عمیقا نگران گزارشات مربوط به قطع اینترنت و خشونت دولتی علیه سوختبران و معترضان در استان سیستان و بلوچستان ایران هستیم.»

حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر همچنین تاکید کرد که ما جمهوری اسلامی ایران را به پایبندی به تعهدات خود در قبال حقوق بشر و آزادی‌های اساسی، از جمله آزادی بیان و تجمعات مسالمت آمیز فرا می‌خوانیم.

کانون مدافعان حقوق بشر نیز طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شلیک مستقیم گلوله به مردم و کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌بر را « کشتار بی‌رحمانه» خواند و خواهان رسیدگی فوری به این کشتار و سرکوب مردم معترض شد.

در نامه کانون مدافعان حقوق بشر در نامه خود به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، شلیک مستقیم و کشتار سوخت‌بران و مردم سراوان را «یادآور کشتار بی‌رحمانه مردم معترض به گران شدن بنزین در آبان سال ۹۸ است که به دست نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم کشته شدند».

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز روز چهارشنبه در پیامی از معترضان خواست با حفظ آرامش به پاسگاه‌ها و ادارات تعرض نکنند و همزمان خطاب به مقام‌های حکومتی تاکید کرد که عاملان تیراندازی به سوخت‌بران، باید به مجازات قانونی برسند.

 

تازه چه خبر؟
مقام‌های محلی در خوزستان تایید کردند آب ۹ روستای «سوسن شرقی» ایذه در این استان از دو ماه پیش قطع است. دهیار روستای «چال آبزا» روز یکشنبه به ایلنا گفت...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More