خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی مراسم یادبود آنلاین برگزار کردند | ایران اینترنشنال

خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی مراسم یادبود آنلاین برگزار کردند

 

همزمان با سالگرد انهدام هواپیمای اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران، مراسم یادبود جان‌باختگان این هواپیما به صورت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

این مراسم از ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه روز جمعه به وقت تهران، همزمان با ساعت پرواز این هواپیما در یک سال پیش آغاز شد و متن‌هایی از خانواده‌های کشته‌شدگان در یادبود عزیزانشان همراه با تصاویری از آنان پخش شد.

همچنین قرار است در این مراسم زندگی‌نامه‌هایی از جان‌باختگان به دو زبان فارسی و انگلیسی پخش شود و فیلمی نیز به یاد ۲۹ کودک و نوجوان پرواز به نمایش درآید.

علاوه بر این برنامه‌های آنلاین که از شبکه‌های یوتیوب، فیس‌بوک، توئیتر و توییچ پخش می‌شود، یک راهپیمایی نیز به یاد جان‌باختگان این پرواز در شهر تورنتو در بعد از ظهر روز جمعه به وقت محلی برگزار خواهد شد و در پایان آن، پیام‌های مقام‌های سیاسی کانادا پخش می‌شود.

 

 

اجرای موسیقی و سخنرانی شخصیت‌های دانشگاهی و پیام نماینده‌های انجمن خانواده قربانیان به فارسی و انگلیسی نیز از دیگر بخش‌های این برنامه پایانی خواهد بود.

همزمان با اولین سالگرد این جنایت، کارزاری در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #من_هم_شمع_ روشن_خواهم کرد از سوی کاربران در بزرگداشت یاد قربانیان به راه افتاده و کاربران زیادی با این خانواده‌ها ابراز همدردی کرده‌‌اند.

پیام‌های بسیاری نیز در رسانه‌های اجتماعی در اعتراض به عدم پیگرد قضایی عاملان این جنایت و پنهانکاری جمهوری اسلامی منتشر شده است.

همچنین خانواده‌های قربانیان کارزاری را برای تامین مالی هزینه‌های طرح پرونده انهدام این هواپیما در دادگاه‌های بین‌المللی راه‌اندازی کردند.

در تهران نیز، روز پنجشنبه خانواده‌های جان‌باختگان در سالگرد سرنگونی این هواپیما در فرودگاه «امام خمینی» تهران و محل انهدام هواپیما حضور یافتند و خواستار دادخواهی شدند.

 

 

در بخشی از فرودگاه عکس‌های این جان‌باختگان و گل گذاشته شد و برخی از اعضای خانواده‌ها نیز درباره آنان سخن گفتند.

در مقابل، نهادهای حکومتی در بلوار مشاهیر بهشت زهرا با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و یوسفعلی شکری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در بنیاد شهید مراسمی برگزار کردند.

این در حالی است که پیشتر انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در بیانیه‌ای با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی برای تصاحب مراسم سالگرد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی تاکید کرده بودند: «قاتل نمی‌تواند صاحب عزا باشد.»

در جریان حضور اعتراضی روز دوشنبه ۲۴ آذرماه، خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی، پدر مریم ملک طی سخنانی در حضور مقام‌های این دادسرا با تاکید بر این‌که امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی «جنایتکارند»، خواهان برکناری و محاکمه همه عاملان شلیک به پرواز ۷۵۲ و کشتن ۱۷۶ سرنشین آن شد.

هواپیمای مسافربری اوکراینی ‌بامداد چهارشنبه ۱۸ دی چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست، سرانجام با فشارهای خارجی، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند، اما عامل این فاجعه را «خطای انسانی» اعلام کردند.

جمهوری اسلامی هنوز عوامل این جنایت را معرفی و محاکمه نکرده و از ارائه گزارش تحقیقات در این زمینه نیز خودداری می‌کند.

در اولین سالگرد انهدام هواپیما، سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای این حادثه با سلب مسئولیت از خود در این فاجعه، آن را ناشی از «ماجراجویی» آمریکا در منطقه دانست و بار دیگر بر «انتقام سخت» از آمریکا تاکید کرد.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More