خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در چند شهر جهان اجتماع دادخواهی برگزار می‌کنند | ایران اینترنشنال

خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در چند شهر جهان اجتماع دادخواهی برگزار می‌کنند

انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز۷۵۲، اعلام کرد که ١۴ مهرماه، پنجم اکتبر،در ساعت هشت شب به وقت تهران، ۱۷۶ نفر از خانوا‌ده‌های سرنشینان هواپیمای اوکراینی که بر اثر اصابت موشک‌های پدافند سپاه پاسداران کشته شدند، در  ۹ شهر جهان با سه خواست اساسی به عنوان «اجتماع دادخواهی»گرد هم می‌آیند.

انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز۷۵۲ تاکید کرد سه خواست گردهمایی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی «محکومیت جنایت جمهوری اسلامی در سازمان ایکائو، انتشار هرچه سریع‌تر اطلاعات کشورهای ذی‌نفع از این جنایت» و «ارائه‌ نقشه‌ راه کشورهای ذی‌نفع برای رسیدن به حقیقت و عدالت» است.

بامداد هجدهم دی ماه سال نود و هشت پرواز پی‌اس۷۵۲ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال دقایقی پس پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران هدف  موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز درباره سرنگونی این هواپیما به صراحت دروغ گفتند. سه روز بعد و به دنبال اعلام کانادا و آمریکا مبنی بر هدف قرار گرفتن این هواپیما و پس از انتشار ویدیوهایی از لحظه اصابت موشک‌ها به این هواپیما، اصابت موشک را پذیرفتند.

گردهمایی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز۷۵۲ به صورت آنلاین و با حضور ۱۷۶ نفر از اعضای خانواده کشته شدگان هواپیمای اوکراینی به تعداد سرنشینان این هواپیما که با موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند در ۹ شهر تورونتو، ونکوور، ادمونتون، وینیپگ، اوتاوا، مونترال، واشینگتن دی‌سی، لندن و فرانکفورت برگزار می‌شود.

انجمن انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز۷۵۲ با تاکید براینکه « دادخواهی بدون دانستن حقیقت دست‌نیافتنی‌ست» افزود که «مردم پناه ما هستند و در رنج ما شریکند» و از مردم خواست تا به صورت آنلاین در این «اجتماع دادخواهی» شرکت کنند.

«اجتماع دادخواهی» خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز۷۵۲ درحالی برگزار می‌شود که محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است دور دوم مذاکرات با اوکراین درباره پرواز پی‌اس ۷۵۲ در نیمه دوم مهرماه در تهران برگزار خواهد شد.

دور اول این مذاکرات نهم و دهم مرداد ماه در اوکراین برگزار شد و محسن بهاروند گفته در دور اول مذاکرات «تفاهم خوبی با همکاران اوکراینی داشتیم و سعی کردیم که سوءتفاهم‌ها رفع شود».

بهاروند با بیان اینکه جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد کسی از موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی « استفاده سیاسی کند»، گفت که دیگر کشورهایی که اتباعشان در این هواپیما حضور داشتند «اوکراین را به عنوان سخنگو و نماینده خودشان قبول کرده‌اند که اگر با اوکراین توافق کنیم آنها هم به توافق می‌رسند».

شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان پیش از این در پنجم شهریور ماه با تجمع مقابل سفارت اوکراین در تهران خواهان پاسخگویی مقامات اوکراینی درباره سوال‌های مربوط به این پرونده شدند و دیداری نیز با سفیر این کشور داشتند.

همچنین جمعی از بستگان سرنشینان کشته‌شده پرواز۷۵۲ روز پنج‌شنبه بیست و هفتم شهریور ماه محل سرنگونی این هواپیما را گلباران کرده و شعارهای اعتراضی از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

تازه چه خبر؟
فیسبوک در گزارشی اعلام کرد بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی در کشورهای مختلف با هدف افزایش تعداد کلیک‌ها و گسترش مخاطبان خود مطالبی را درباره...More
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More