خانه پرستار: ریگی به کفش مسئولان نبود، آمار شفاف واکسیناسیون را می‌دادند | ایران اینترنشنال

خانه پرستار: ریگی به کفش مسئولان نبود، آمار شفاف واکسیناسیون را می‌دادند

محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، ضمن انتقاد از شفاف نبودن آمار مربوط به واکسیناسیون در کشور روند آن را نامناسب عنوان کرد و گفت شخص سعید نمکی، ‌وزیر بهداشت، ‌مقصر آمار بالای فوت اعضای کادر پرستاری است.

شریفی روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه به فوت هفت نفر از کادر جوان پرستاری در کمتر از یک ماه اشاره کرد و در همین زمینه به پایگاه خبری رکنا گفت: «معتقدیم حتی اگر این خانواده‌ها از وزیر شکایت نکنند، بازهم ایشان باید محاکمه شود.»

او در این زمینه افزود: «اکنون بیش از دو ماه است که واکسیناسیون کادر درمان در ایران آغاز شده، اما روند تامین و توزیع این واکسن‌ها آنچنان نامناسب بوده که هنوز بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند.»

این مقام خانه پرستار میزان فوت پرستاران در ایران را از جمله «بالاترین‌ها در جهان» خواند و گفت: «این در حالی است که بیش از هشت ماه است واکسن کرونا در سطح جهان کشف شده و علت این مساله نیز چیزی جز بی‌کفایتی مسئولان دولت و وزارت بهداشت نیست.»

او هشدار داد «دنیا باید در موضوع پرستارکشی از ما عبرت بگیرد.»

اعتراض به این روند واکسیناسیون پس از آن صورت می‌گیرد که معاون پرستاری وزارت بهداشت روز یازدهم فروردین‌ماه گفته بود ۸۰ درصد کادر درمان کشور واکسینه شده‌اند.

دبیرکل خانه پرستار در ارتباط با این آمار اشاره کرد که با وجود واردات نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشور، هنوز «۳۰ درصد» کادر درمان هم واکسینه نشده‌اند. شریفی مقدم در ادامه افزود: «اگر مسئولان بهداشتی کشور ریگی در کفششان نبود،‌ آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

او اشاره کرد: «اگر فرایند شفافی در این زمینه وجود داشت باید تمام اطلاعات دریافت‌کنندگان واکسن از جمله شغل آن‌ها ثبت می‌شد تا دقیقا رصد شود که در هر گروه شغلی چه کسانی واکسن زده‌اند.»

مهاجرت پرستاران، اعتراض نظام پرستاری

روز یکشنبه هم آرمین زارعیان، رییس هیات مدیره نظام پرستاری تهران،‌ با انتقاد از پرداخت حقوق پایین و عدم استخدام پرستاران از مهاجرت ماهانه ۵۰۰ نفر از آن‌ها از کشور خبر داده بود.

این مقام نظام پرستاری همچنین اشاره کرد دولت کاری برای استخدام پرستاران انجام نمی‌دهد و وزارت بهداشت هم اراده‌ای برای آن ندارد.

پیش از او نیز محمد میرزابیگی، رییس سازمان نظام پرستاری،‌ روند توزیع واکسین را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: «واکسن کرونا در کشور کم است، ما هم قبول داریم، ‌ولی همین میزان کم باید عادلانه توزیع شود.»

میرزابیگی اشاره کرد طی ۱۴ ماه گذشته حدود ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده و بیش از هشت هزار نفر هم به دلایل مختلفی از جمله بستری،‌ قرنطینه و مسائل مربوط به آن از خدمت منفک شدند.

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More