خاموشی نیروگاه بوشهر | ایران اینترنشنال

خاموشی نیروگاه بوشهر

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفت نیروگاه اتمی بوشهر برای تعویض بخشی از سوخت خود و نیز تعمیرات ضروری خاموش شد.

خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه نهم اسفند به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی نوشت: «بر اساس برنامه پیش‌بینی شده قبلی، از روز دوشنبه به طور موقت، برای حدود دو ماه، نیروگاه اتمی بوشهر از شبکه برق سراسری خارج شد.»

کمالوند درباره زمان تعیین شده برای خاموشی نیروگاه بوشهر گفت: « برای نیروگاه بهتر بود انجام این کار در تابستان انجام می‌شد؛ اما به عنوان کمک به وزارت نیرو در راستای حل مشکلات مردم و جلوگیری از قطع برق در پیک مصرف، این تعمیرات سالانه را به ایام کم‌مصرف یعنی اسفند ماه تا اردیبهشت هر سال منتقل کردیم.»

با این حال بر اساس برخی از گزارش‌ها موجود، دلیل اصلی خاموش شدن نیروگاه اتمی بوشهر، در واقع عدم تامین هزینه‌های لازم یا به صرفه بودن قیمت برق تولیدی این نیروگاه است.

هفته گذشته، سوم اسفندماه محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، درباره وضعیت حال حاضر نیروگاه اتمی بوشهر گفته بود: «در سال آینده به دلیل قیمت پایین فروش برق ما قادر به اداره این نیروگاه با شرایط موجود نخواهیم بود. گرچه دولت در سال‌های گذشته بخشی از هزینه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را پرداخت می‌کرد؛ اما به دلیل افزایش نرخ ارز در حال حاضر این کمک برای تامین سوخت کافی نیست و در صورتی که به شکل جدی تدابیر لازم برای حل مشکلات اتخاذ نشود در سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است.»

نیروگاه بوشهر نخستین و تنها نیروگاه هسته‌ای غیرنظامی تولید انرژی برق در ایران است. طرح ساخت این نیروگاه از پیش از انقلاب ۵۷ در ایران آغاز شد. قرار بود این پروژه در سال ۱۳۶۴ به بهره برداری برسد؛ اما در نهایت این نیروگاه در سال ۱۳۸۸ افتتاح شد و از شهریورماه سال  ۱۳۹۰  نیز  برق تولیدی نیروگاه وارد شبکه سراسری شده است.

تازه چه خبر؟
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More
دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی...More