خامنه‌ای دو روز پس از سخنان روحانی درباره لغو تحریم‌ها؛ برای خنثی کردن تلاش کنید نه لغو | ایران اینترنشنال

خامنه‌ای دو روز پس از سخنان روحانی درباره لغو تحریم‌ها؛ برای خنثی کردن تلاش کنید نه لغو

دو روز پس از سخنان حسن روحانی درباره تلاش برای لغو سریع تحریم‌ها علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار تلاش برای خنثی کردن تحریم‌ها به‌جای رفع آن‌ها شد و تاکید کرد که «دشمنی‌ها» فقط مخصوص ترامپ نیست.

 خامنه‌ای گفت: «برای رفع مشکلات مردم و درست شدن آینده کشور به وعده‌های این و آن اعتماد نکنید، زیرا این‌ها وعده‌های خوبان نیست بلکه وعده‌های اشرار است.»

او اضافه کرد: «دشمنی‌ها فقط مخصوص آمریکای ترامپ نیست که با رفتن آن تمام شود، آمریکای اوباما نیز با شما و ملت ایران بدی کرد.»

خامنه‌ای همچنین گفت که سه کشور اروپایی نیز «نهایت بدعملی، لئامت، دورویی و نفاق را از خود نشان دادند.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این نیز در واکنش تلویحی به پیروزی جو بایدن گفته بود که «نمی‌توان روی حرف آن‌ها حساب و برنامه‌ریزی کرد» و «باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد».

با این حال حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، گفته که «اگر اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، حل مساله» دو کشور آسان خواهد بود. 

روحانی روز ۲۴ آذر نیز در نشست مطبوعاتی خود گفته بود:«دولت نخواهد گذاشت که عده‌ای بخواهند پایان تحریم را به تاخیر بیاندازند. عده‌ای می‌خواهند پایان تحریم را به تاخیر بیاندازند ما یک ساعت و یک دقیقه هم به آن رضایت نخواهیم داد.»

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم. البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ چراکه اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم.»

او همچنین گفت که از سال ۹۵ و پس از برجام «‌نه‌تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد».

خامنه‌ای در عین حال گفت که اگر بتوان «با روش درست» و «عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد».

او در پایان سخنان خود گفت: «من از مسئولین کشور حمایت می‌کنم به شرطی که به اهداف ملت پایبند باشند.»

رهبر جمهوری اسلامی با وجود تایید رسمی برجام بارها از آن انتقاد کرده است. سخنان خامنه‌ای در حالی بیان شده که دولت حسن روحانی نسبت به بازگشت دولت جو بایدن به برجام ابراز امیدواری کرده است.

ساعاتی پیش از سخنان خامنه‌ای نیز حسن روحانی سخنان مطرح‌شده درباره تغییر شرایط برای بازگشت آمریکا به برجام را رد کرد و گفت که شرایط برای ایران نسبت به آن زمان بهتر شده است.

تازه چه خبر؟
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More