خامنه‌ای در دیدار با نخست‌وزیر عراق: قطعا ضربه متقابل را به آمریکا خواهیم زد | ایران اینترنشنال

خامنه‌ای در دیدار با نخست‌وزیر عراق: قطعا ضربه متقابل را به آمریکا خواهیم زد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین ملاقات حضوری خود از زمان شیوع کرونا با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دیدار کرد و گفت که  هرگز  کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در حمله ارتش آمریکا  را فراموش نخواهد کرد  و «جمهوری اسلامی قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.»

بنابر اعلام قبلی برنامه سفر نخست وزیر عراق به تهران، زمان تعیین شده برای دیدار مصطفی الکاظمی به همراه علی علاوی وزیر دارایی عراق با خامنه‌ای ۲۰ دقیقه تعیین شده بود. خامنه‌ای از زمان شیوع کرونا بیش از پنج ماه هیچ‌گونه ملاقات داخلی و خارجی نداشت.

در تصاویر منتشر شده از اولین دیدار حضوری خامنه‌ای که زمان شیوع کرونا، رهبر جمهوری اسلامی در جریان ملاقات با نخست وزیر عراق ماسک بر صورت و دستکش به دست داشت.

در این دیدار محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر خامنه‌ای، علی‌اکبر ولایتی مشاور عالی او در امور بین‌الملل و همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی حضور داشتند.

خامنه‌ای طی دیدار  با مصطفی الکاظمی که عصر سه‌شنبه ۲۱ تیر ماه انجام شد ضمن اشاره به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس در بامداد سیزدهم دی ماه ۹۸، آن را «جنایت آمریکا» خواند و خطاب به نخست‌وزیر عراق گفت که این اقدام «یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی‌هاست، آنها میهمان شما را در خانه شما کشتند» و به صراحت «به آن اعتراف کردند که این موضوع کوچکی نیست.»

او در ادامه تاکید کرد که «جمهوری اسلامی ایران هرگز این موضوع را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.»

تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر «ضربه متقابل» به آمریکا، درحالی عنوان شد که در دی ماه ۹۸ و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی نیز خامنه‌ای از «انتقام سخت» سخن گفته بود، سخنانی که با واکنش تند دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و هشدار او درباره حمله متقابل مواجه شد.

فرجام «انتقام سخت» مورد تاکید رهبر جمهوری اسلامی به شلیک چند موشک از سوی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد عراق در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸ منجر شد. ساعتی پس از آن حمله موشکی که به گفته مقام‌های آمریکایی کشته‌ای نداشت، پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران با شلیک چند موشک به سوی هواپیمای اوکراینی این هواپیمای مسافربری را سرنگون کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن را کشت.

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش طی دیدار با نخست وزیر عراق گفت که ایران، خواهان عراقِ عزت‌مند، مستقل و با حفظ تمامیت ارضی و وحدت و انسجام داخلی است و «قطعا با هر آنچه موجب تضعیف دولت عراق شود، مخالف است.»

رهبر جمهوری اسلامی افزود که «دیدگاه آمریکایی‌ها درباره عراق درست در نقطه مقابل ماست زیرا آمریکا به معنی واقعی کلمه دشمن است و موافق عراق مستقل، قوی و دارای حکومتی با رای اکثریت نیست.»

به نوشته سایت رسمی خامنه‌ای، او خطاب به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، گفت که «برای آمریکایی‌ها اینکه چه فردی نخست وزیر عراق باشد مهم نیست آنها به‌دنبال حکومتی همچون حکومت پل برمر حاکم آمریکایی عراق در اوایل سقوط صدام هستند.»

خامنه‌ای همچنین گفت که «ایران در خصوص روابط عراق با آمریکا دخالتی نمی‌کند اما انتظار دارد که دوستان عراقی، آمریکا را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشا فساد، خرابی و ویرانی است»، اما همزمان خواستار خروج نیروهای آمریکا از عراق شد. او گفت که «جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تصمیم دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پیگیری شود زیرا وجود آنها موجب ناامنی است.»

این سخنان خامنه‌ای ساعاتی پس از آن بیان شد که مصطفی الکاظمی  در جریان کنفرانس خبری مشترک خود با حسن روحانی، گفت که «تاکید می‌کنم ملت عراق دوستدار و مشتاق روابط ممتاز با جمهوری اسلامی با تاکید بر اصل عدم دخالت در دو کشور است.»

خامنه‌ای در جریان این دیدار همچنین خواهان گسترش روابط ایران و عراق شد و گفت که «عقل، دین و تجربه اقتضاء می‌کند که روابط ایران و عراق در همه زمینه‌ها بیش از پیش ارتقاء یابد، البته گسترش روابط ایران و عراق مخالفینی دارد که در راس آنها آمریکا است ولی به هیچ وجه نباید از آمریکا ترسید زیرا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»

او در بخشی از سخنان خود در دیدار با نخست وزیر عراق، از علی سیستانی، مرجع عالی‌رتبه شیعیان به عنوان «یک نعمت بزرگ برای عراق» نام برد و همزمان «حشدالشعبی را نیز یک نعمت بزرگ دیگر» خواند و تاکید کرد که «باید آن را حفظ کرد».

تازه چه خبر؟
تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید...More
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More