خامنه‌ای در دیدار با عمران خان: با برخی کشورهای منطقه دشمنی نداریم | ایران اینترنشنال

خامنه‌ای در دیدار با عمران خان: با برخی کشورهای منطقه دشمنی نداریم

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت که تهران انگیزه‌ای برای دشمنی با «برخی کشورهای منطقه» ندارد، اما این کشورها «تحت حمایت آمریکا هستند».

خامنه‌ای روز یکشنبه ۲۱ مهر در این دیدار بدون نام بردن از کشور خاصی از «نقش مخرب برخی کشورهای منطقه در حمایت از گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و ایجاد جنگ و خونریزی در یمن» ابراز تاسف کرد.

تهران ریاض را به حمایت از گروه‌هایی که آنها را «تکفیری» می‌خواند، متهم می‌کند و در مقابل ریاض نیز ایران را به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در کشورهای عربی، به ویژه یمن متهم می‌کند.

خامنه‌ای با این حال ادامه داد: «ما انگیزه‌ای برای دشمنی با این کشورها نداریم اما آنها تحت اراده آمریکا هستند و در جهت خواست آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کنند.»

او درباره جنگ یمن نیز گفت: «جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای پایان جنگ یمن داده است و اگر این جنگ به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد.»

همچنین خامنه‌ای نسبت به وقوع درگیری نظامی در منطقه هشدار داد و اضافه کرد: «ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده است، البته اگر کسی شروع کننده جنگ در مقابل ایران باشد، بدون تردید پشیمان خواهد شد.»

پیش از خامنه‌ای، روحانی نیز به عمران خان درباره انفجار در یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفت: «تکرار این حوادث موجب گسترش ناامنی در آبراه‌های منطقه است. جمهوری اسلامی ایران مستنداتی در این زمینه دارد و تحقیقات تا رسیدن به نتیجه نهایی و اثبات عوامل اصلی این اقدام ادامه دارد.»

این در حالی است که عربستان سعودی اعلام كرده كه در حمله به سابیتی، نفتکش ایرانی در دریای سرخ نقشی نداشته است.

عمران خان نیز در نشست خبری با روحانی گفت که این کشور ابتکارعملی برای تنش‌زدایی از روابط تهران و ریاض دارد و قصد دارد طرح خود را در سفر آتی‌اش به ریاض با مقام‌های سعودی در میان بگذارد.

نخست وزیر پاکستان گفت: بروز یک درگیری میان ایران و عربستان سعودی بر همه کشورهای منطقه اثر خواهد گذاشت.

عمران خان تاکید کرد که او نقش تسهیل‌گر و نه میانجی، در روابط ایران و عربستان سعودی را خواهد داشت.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More