خامنه‌ای با حمایت از شورای نگهبان: به حرف کسانی که می‌گویند پای صندوق نمی‌رویم، اعتنا نکنید | ایران اینترنشنال

خامنه‌ای با حمایت از شورای نگهبان: به حرف کسانی که می‌گویند پای صندوق نمی‌رویم، اعتنا نکنیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین سخنرانی خود پس از رد صلاحیت چند نامزد در انتخابات ریاست جمهوری، از «رویه» شورای نگهبان قاطعانه حمایت کرد.

او روز پنجشنبه ششم خرداد در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس گفت که شورای نگهبان «بر طبق وظیفه‌ خودش آنچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست» انجام داد.

خامنه‌ای در عین حال گفت که «عدم احراز صلاحیت به معنای بی‌صلاحیتی نیست» و ممکن است برخی نامزدهای رد صلاحیت شده «صلاحیت بالایی هم داشته باشند» اما شورای نگهبان «نتوانسته این را تشخیص بدهد».

رهبر جمهوری اسلامی عامل افزایش مشارکت مردم در انتخابات را «حضور مدیران قوی و توانمند» در مدیریت کشور و حل مشکلات مردم ذکر کرد.

خامنه‌ای همچنین از نامزدهای رد صلاحیت شده که به گفته او، «با متانت» و «نجیبانه»  به تصمیم شورای نگهبان «احترام گذاشتند»، تشکر کرد.

یک روز پیش از این سخنان، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، خبر داده بود که در نامه‌ای به خامنه‌ای خواستار تایید صلاحیت برخی از نامزدها شده است. 

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود از مردم خواست که در انتخابات شرکت کنند و افزود: «انتخابات را متعلق به خودتان بدانید که متعلق به شماست.»

این در حالی است که محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، با اشاره به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که جمهوریت نظام «روز به روز کم رنگ تر شده» و «مورد تهدید جدی تر» قرار گرفته است.

جبهه اصلاحات ایران هم اعلام کرده که به دلیل رد صلاحیتش نامزدهایش هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ندارد.

این گروه و محمد خاتمی اما درباره تحریم یا شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سخن نگفته‌اند. 

محمود احمدی‌نژاد پس از رد صلاحیت شدن انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرده است.

مجمع مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای با اشاره به رد صلاحیت‌ها اعلام کرده: «این انتخابات فرمایشی، بی رونق و فاقد رقابت و با مشارکت حداقلی خواهد بود و مسئولیت آن با شورای نگهبان است که با تلاش برای تضعیف جمهوریت نظام، وجاهت قانونی خود را از دست داده است.»

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش گفت: «به حرف این کسانی که ترویج می‌کنند که فایده‌ای ندارد، نرویم، نمی‌رویم پای صندوق رای اعتنا نکنید. اینها دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمی‌کند.»

در ماه‌های اخیر گروه‌هایی از ایرانیان در داخل و خارج با تشکیل کارزار «نه به جمهوری اسلامی» خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی شده‌اند. مادران دادخواه و خانواده‌های زندانیان سیاسی و معترضان کشته‌شده نیز با کارزار «رای بی رای» انتخابات را تحریم کرده‌اند.

 

 

 

«گروهی به دنبال نشان دادن تصویر منفی از مجلس هستند»

خامنه‌ای در واکنش به انتقادها از مجلس یازدهم گفت: «انسان بوی دلسوزی را از این اظهارات نمی‌شنود.»

او اضافه کرد: «از شروع کار این مجلس یک عده‌ای برنامه‌ خودشان را این قرار دادند که یک تصویر منفی از مجلس نشان بدهند.»

خامنه‌ای سفرهای استانی رییس و نمایندگان مجلس را اقدامی «بسیار خوب» خواند و افزود که مجلس در یک سال گذشته «پرتلاش»، «دارای همت بلند» و «کارآمد» بوده است.

او همچنین گفت که لوایح و طرح های تصویب‌شده در مجلس در یک سال گذشته درباره موضوعات مهم بوده است.

این سخنان در حالی بیان شده که مقامات دولت و کارشناسان برخی از طرح های تصویب‌شده در مجلس یازدهم را غیر کارشناسی خوانده‌اند.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More