حمید بقایی از دیوارهای بلند اوین می‌گوید | ایران اینترنشنال

حمید بقایی از دیوارهای بلند اوین می‌گوید

 

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت نهم و معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، پنجم مرداد سال جاری زمانی که با تأمین وثیقه، از زندان آزاد و راهی دفتر ولنجک محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران شد،  در جمع گروهی از طرفداران محمود احمدی‌نژاد گفت: «بزودی در مورد اتفاقاتی که در زندان اوین رخ داده است افشاگری خواهد کرد.»

بقایی در صحبت‌های خود با اشاره به این‌که «قوه‌ی قضائیه به او ظلم کرده است» و او برای مقابله با این ظلم، حدود ۲۰ روز اعتصاب غذا کرده، تصریح کرد: «خیالتان راحت؛ نان حرام قوه‌ی قضائیه را نخوردم!»
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در دولت دهم، اعلام کرد: «علی‌رغم تهدید مسؤولان قوه‌ی قضائیه مبنی‌بر این‌که اگر اتهامات مطرح‌شده در مورد خود را منتشر کند، علیه او اعلام جرم می‌کنند، اما او بدون هیچ ترسی، این کار را خواهد کرد.»

 

 

حال او امروز بیستم مرداد ماه با نوشتن پیش مقدمه‌ی مطلبی با سر فصل "دیوارهای بلند اوین" در کانال تلگرام خود به مرور خاطرات واعتصاب غذای خود پرداخته است. بقایی قصد دارد در روزهای آتی نیز به افشاگری‌هایی بپردازد که پیش از آن وعده‌اش را داده بود.

او خاطرات خود را چنین آغاز کرده است :

«اعتصاب غذا یکی از سخت‌ترین شیوه‌های اعتراض و مبارزه یک زندانی محبوس در بند است که امکانی جز اعتصاب غذا برای احقاق حق خود ندارد. روشی دشوار و سخت که نیازمند اراده و اعتقاد است. مردان بزرگی چون مهاتما گاندی و امام موسی صدر از کسانی هستند که در کارنامه زندگی خویش سابقه اعتصاب غذا را ثبت نموده‌اند.»

بقایی در ادامه با اشاره به انواع اعتصاب غذا نوشته : «اعتصاب غذا به دو شیوه خشک و تر صورت می گیرد در روش «تر» زندانی محبوس در بند از خوردن غذا امتناع ورزیده ولیکن از مایعات مختلف از قبیل آبمیوه، شیر، چای شیرین، آب همراه با قند یا نمک و ... استفاده می کند. اما در اعتصاب غذای خشک فرد از خوردن و آشامیدن خوداری نموده و فقط روزانه مقدار اندکی آب خالی می‌نوشد.»

بقایی در بخشی دیگری از این یادداشت با یادآوری روزهای اعتصاب خود نوشته: «طی ۱۸ روزی که در زندان قوه قضائیه بودم (بند ۲۴۱) اعتصاب غذای خشک کردم و روزانه فقط به اندازه ۳ لیوان آب خالی می‌نوشیدم. البته باید اذعان کنم برخورد پرسنل عادی بسیار خوب بود و حتی نگران وضعیت جسمی من بودند. پس از رهائی از محبس با مساعدت مردم عزیز ایران به اعتصاب غذا پایان دادم، اما از روز بعد تازه مشکلات جسمی نمایان شدند مشکلات گوارشی، تنگی نفس و ضعف شدید جسمی همگی مواردی هستند که به رغم گذشت بیش از دو هفته همچنان ادامه دارند.»
حمید بقایی پیش مقدمه خاطراتش را با گفته‌ای ازامام اول شیعیان علی ابن ابیطالب به پایان رسانید « هيچ چيزي سخت‌تر از حساب كشی مظلوم از ظالم در قيامت نيست.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More