حمید بابائی، دانشجوی دکترا در بلژیک بعد از تحمل ۶ سال حبس، از زندان اوین آزاد شد | ایران اینترنشنال

حمید بابائی، دانشجوی دکترا در بلژیک بعد از تحمل ۶ سال حبس، از زندان اوین آزاد شد

حمید بابائی، از  فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دانشجوی دکترای فاینانس دانشگاه لیژ بلژیک، که سال ۱۳۹۲ در جریان سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود،  پس از تحمل دوران ۶ ساله محکومیت خود عصر سه‌شنبه از زندان اوین آزاد شد.

بابائی متولد آذر ۱۳۶۲ در تکاب آذربایجان غربی و فارغ التحصیل رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف(۱۳۸۵) و کارشناس ارشد رشته مهندسى صنایع وارد دانشگاه علم وصنعت ایران(۱۳۸۷) به عنوان «دانش‌آموخته ممتاز» است و وقتی دانشجوی دکترای فاینانس دانشگاه لیژ بلژیک بود در ۵ مرداد ۱۳۹۲ همراه با همسرش «کبری پارساجو» برای دیدار از خانواده خود به ایران سفر کرد.

در جریان همین سفر بود که روز ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ پس از احضار به «اداره پیگیری وزارت اطلاعات»، مورد بازجوئی قرار گرفت و بلافاصله بازداشت شد.

بابائی پس از انتقال به سلول انفرادی که ۲۰ روز آن را در بند ۲۴۰ زندان اوین و در ادامه برای بازجوئی  به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین، متعلق به وزارت اطلاعات، منتقل شد.

او از ۲۷ شهریور همان سال به سلول انفرادی بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال یافت و طی مدت بازجویی امکان تماس با خانواده یا وکیلش را پیدا نکرد.

حمید بابائی در ۳۰ آذر ۱۳۹۲ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به تحمل ده سال زندان شامل ۶ سال زندان تعزیری و ۴ سال زندان تعلیقی محکوم شد. حکم صادره در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شد اما بابائی در تمام مدت دادرسی و سال‌ها تحمل زندان همواره اتهام وارده را رد کرد.

در زمان برگزاری این دادگاه، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود که «دادگاه بدوی کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشیده و وکیل تسخیری حمید بابایی، سکوت کرده و هیچ دفاعی از او نکرده است، این وکیل تسخیری در اولین ملاقاتش با حمید بابایی در زندان اوین نیز از موکلش خواسته بود که اعتراف کند.»

به گفته یک منبع مطلع بازداشت حمید بابائی پس از آن صورت گرفت که او درخواست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی برای همکاری با وزارت اطلاعات حین  اقامت در بلژیک را رد کرد.

بابائی پس از محکومیت به ۶ سال زندان تعزیری، در شش سال گذشته در زندان رجائی شهر کرج و بند ۸ زندان اوین محبوس بود.

اتهام «همکاری با دول متخاصم» در حالی به حمید بابایی  و بسیاری از شهروندان دو تابعیتی بازداشت شده در ایران وارد شد که بر اساس اعلام مراجع رسمی در جمهوری اسلامی چنین اتهامی در حال حاضر مصداق ندارد چرا که ایران بعد از پایان جنگ با عراق تاکنون به طور رسمی «با هیچ کشوری در تخاصم نیست».

وکیل امید کوکبی که پرونده‌ای مشابه حمید بابایی داشت در دوره زندانی شدن او به نامه وزارت امور خارجه به اداره امور بین الملل قوه قضائیه استناد کرد که هیچ کشوری را «مصداق دولت متخاصم» نداسته بود.

در این نامه «اداره کل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی شماره ۹۶۸۶۵۵-۹۲/۹/۲۳ در پاسخ اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه اعلام کرد که به جز اسرائیل که آن را «رژیم غاصب صهیونیستی» خواند، «هیچ دولتی با جمهوری اسلامی ایران در حالت تخاصم قرار ندارد.»

«کبری پارساجو» همسر حمید بابائی نیز مهرماه ۱۳۹۳ به دلیل اطلاع‌رسانی و مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت همسرش، بازداشت، محاکمه و به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

حمید بابائی در سال‌های زندان، طی در نامه‌ای  به همسرش با اشاره به بازگشت‌شان به ایران و احضار از سوی وزارت اطلاعات، نوشته بود: « تصور نمی‌کردم آن لحظه، آخرین باری باشد که در کنار هم‌دیگر هستیم و ورودم به داخل اطلاعات، شروع سناریویی تلخ برای هر دومان باشد. سرگذشتی تلخ که به هیچ‌وجه نه تو و نه من مستحق آن نبودیم، …‌ای کاش بر نمی‌گشتیم و این تراژدی دردناک برای‌مان پیش نمی‌آمد و همین تصویر تکراری آسمان ایران را از ورای سیم‌ خاردار‌ها نمی‌دیدم.»

بابائی روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ با تحمل کامل محکومیت ۶ سال زندان صادره از شعبه ۱۵ دادکاه انقلاب تهران، از رندان اوین آزاد شد.

تازه چه خبر؟
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس که در تبعید است، روز دوشنبه گفت اعتصاب سراسری در اوکراین با هدف برکناری الکساندر لوکاشنکو از قدرت آغاز شده...More
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More