حمله ماموران امنیتی به کارگران هفت‌تپه؛ وکیل کارگران: بازداشت شدگان به زندان دزفول منتقل شدند | ایران اینترنشنال

حمله ماموران امنیتی به کارگران هفت‌تپه؛ وکیل کارگران: بازداشت شدگان به زندان دزفول منتقل شدند

همزمان با سی امین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، ماموران امنیتی با حمله به کارگران معترض چهار نفر از آنها را بازداشت کردند.

کانال مستقل کارگران هفت تپه خبر داد که نیروهای امنیتی ابراهیم عباسی منجزی، یوسف بهمنی، محمد خنیفر و مسلم چشمه‌خاور را بازداشت کردند.

فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه، گفت این کارگران پس از دستگیری توسط پلیس امنیت و اطلاعات شهرستان شوش به زندان دزفول منتقل شده‌اند.

به گزارش کانال تلگرامی امتداد، محمد خنیفر و یوسف بهمنی در حالی بازداشت شده‌اند که به کرونا مبتلا بوده در حال گذراندن دوره نقاهت خود بودند.

وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت تپه گفت: «قوه قضائیه باید تا دیر نشده، نسبت به روند غیر قانونی در پرونده‌های کارگران هفت‌تپه در دادگستری شهرستان شوش و محرکین و دست‌های پشت پرده آن رسیدگی کند تا از توالی و تبعات برخی از این اتهام‌های  شخصی، انتقام‌جویانه  و احکام غیرقانونی علیه کارگران جلوگیری شود».

بر اساس این گزارش، نیروی های امنیتی «با فحاشی و تهدید و به طرزی خشونت آمیز» با این نمایندگان کارگران برخورد کرده‌اند.

در همین حال گزارش شده که اسماعیل محمد ولی روزنامه‌نگار و عکاس همراه او که روز گذشته بازداشت شده بودند آزاد شدند.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از یک ماه پیش در شهر شوش تجمع و راهپیمایی‌هایی را برگزار کردند.

این کارگران اعلام کردند که تا زمان پس گرفته شدن این شرکت از بخش خصوصی به تجمعات خود ادامه خواهند داد.

محمد کعب‌عمیر، نماینده شوش در مجلس، پیش از این از مذاکره برای واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به سازمان تامین اجتماعی خبر داده بود.

بازگشت به کار کارگران اخراج شده، بازداشت و زندانی شدن مدیرعامل هفت تپه، پرداخت حقوق و حق بیمه عقب‌افتاده از جمله دیگر خواسته‌های کارگران است.

روابط عمومی شرکت هفت‌تپه روز ۱۷ تیر اعلام کرده بود که حقوق فروردین کارگران واریز شده است. 

حاتم شاه کرمی، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز وعده داده که حقوق سه‌ماهه نخست سال جاری کارگران تا ۱۰ مرداد پرداخت می‌شود.

امید اسدبیگی، مدیرعامل هفت تپه از متهمان پرونده‌های فساد اقتصادی است و به «سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» متهم شده و برخی از جلسات دادگاه او برگزار شده است.

او همچنین متهم شده که به محسن صالحی و رسول سجاد، دو مدیر ارشد و سابق بانک مرکزی، ۷۰۰ سکه طلا و چند میلیارد تومان رشوه داده است.

اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در سال‌های گذشته چند بار تکرار شده است و هر بار این اعتراضات با سرکوب و بازداشت و اخراج کارگران همراه بوده است.

تازه چه خبر؟
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند. در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در...More
علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، می‌گوید در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش...More