حمله توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران به کوهستان‌های اقلیم کردستان عراق | ایران اینترنشنال

حمله توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران به کوهستان‌های اقلیم کردستان عراق

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و همچنین حزب دموکرات کردستان ایران گزارش دادند که سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه همزمان با توپ‌باران مناطق کوهستانی کردستان عراق، اقدام به بمباران چند نقطه با استفاده از پهپاد و موشک کرده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، حملات توپخانه‌ای سپاه پاسداران از ساعت ۱۲ ظهر روز پنج‌شنبه هشتم آبان آغاز شد و طی آن واحدهای توپخانە سپاه پاسداران در پیرانشهر و اشنویە اقدام بە توپ‌باران ارتفاعات مرزی اقلیم کردستان و کوهستان‌های بربزین و تلان کردند.

در این گزارش اشاره شده که سپاه پاسداران در حملات روز پنج‌شنبه خود به مناطق کوهستانی اقلیم کردستان عراق خود با پهپاد و موشک نیز چندین منطقە را در ارتفاعات بربزین و تلان هدف قرار دادە است.

همزمان کردستان مدیا، صفحه رسمی حزب دموکرات کردستان ایران، نیز از «توپ‌باران ارتفاعات بربزین» در اقلیم کردستان عراق خبر داد و نوشت: « روز پنج‌شنبه ٨ ‌آبان ماه۱۳۹۹، توپخانه‌های رژیم تروریستی اسلامی ایران، بار دیگر اقدام به توپ‌باران مناطق کوهستانی کردستان کرد.»

تعدادی از مقرهای حزب دمکرات کردستان ایران از پنج سال پیش در منطقه کوهستانی قرار دارند که روز پنج‌شنبه مورد حمله توپخانه‌ای، موشکی و پهپادی سپاه پاسداران قرار گرفتند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در گزارش خود از جملات جدید سپاه پاسداران به مناطق کوهستانی اقلیم کردستان عراق، عنوان کرد که تاکنون «از تلفات جانی و مالی» این حملات خبری مخابرە نشدە است اما در نتیجه این حملات خسارات زیادی بە محیط زیست منطقە وارد شده است.

سپاه پاسداران در چند سال گذشته و به ویژه در یک سال گذشته بارها این منطقه و همچنین پایگاه‌های احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی را در خاک اقلیم کردستان عراق هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی قرار داده است.

حملات سپاه پاسداران به پایگاه‌های احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی از خرداد ماه سال‌جاری اوج گرفته در چهار ماه گذشته به طور متناوب ادامه داشته است.

علاوه بر چندین حمله توپخانه‌ای به کوهستان‌های کردستان عراق طی تیر ماه سال‌جاری، در مرداد ماه نیز حزب دموکرات کردستان ایران از حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های نیروهای پیشمرگه کردستان خبر داده بود.

پس از آن در بیستم شهریور ماه رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از اجرای عملیات نظامی علیه «مقرهای حزب دموکرات کردستان در شمال عراق» خبر داده و اعلام کردند که رشته عملیاتی علیه مواضع حزب دموکرات کردستان ایران در «جدار مرز اقلیم» انجام شده و محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، مستقیما بر این عملیات نظارت داشته است.

برخی رسانه‌های کُرد نیز این حملات را تایید کرده و آن را «حملات توپخانه‌ای و عملیات پهپادی سپاه پاسداران در اقلیم کردستان عراق» خواندند.

بزرگترین حمله به پایگاه‌های حزب دموکرات کردستان ایران، دو سال قبل در ۱۷ شهریور سال ۹۷ رویداد و طی آن سپاه پاسداران هفت موشک فاتح ۱۱۰ را به سوی اردوگاه حزب دموکرات کردستان ایران در کوی سنجق در خاک اقلیم کردستان و استان اربیل عراق شلیک کرد که منجر به کشته شدن شماری از اعضا و رهبران این حزب شد.

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More