حمایت ۳۷ سندیکا از اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز در دوازدهمین روز | ایران اینترنشنال

حمایت ۳۷ سندیکا از اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز در دوازدهمین روز

هم‌زمان با دوازدهمین روز اعتصاب گروه بزرگی از کارگران صنایع نفت و گاز، ۳۷  سندیکا و تشکل صنفی از اعتراض‌ این کارگران و همچنین کارگران هپکو و هفت‌تپه، حمایت کردند.

به نوشته نویسندگان این بیانیه، این اعتصاب‌ها که با حضور هزاران کارگر انجام شده یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین اعتصابات کارگری سال‌های اخیر است.

پرداخت نشدن حقوق کارگران، اخراج گسترده و مداوم، دستمزدهای زیر خط فقر، حاکمیت شرکت‌های پیمانکاری و واسطه‌ای، قراردادهای موقت و سفیدامضا، آزادسازی قیمت‌ها از جمله محورهای اعتراض‌های این کارگران است.

نویسندگان این بیانیه تاکید کردند که کارگران برای ادامه پیگیری مطالبات خود باید «بیش و پیش از هر چیز متشکل و متحد شده و امر خطیر تشکل‌یابی مستقل و متکی به اراده و توان کارگران را در همین شرایط حساس دنبال کنند».

 این بیانیه به امضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، کانون‌های صنفی معلمان، اتحادیه سراسری بازنشستگان و برخی از نشریه‌های دانشجویی رسیده است.

هزاران کارگر شاغل در صنایع نفت و گاز و مجتمع‌های پتروشیمی از جمله در اهواز، آبادان، اصفهان، قشم، ماهشهر، کنگان، لامرد، مُهر، جفیر و دشت‌ آزادگان و همچنین نیروگاه برق سبلان و شرکت نصب نیرو در اردبیل و هپکو در اراک، از ۱۲ روز پیش اعتصاب کرده‌اند.

روز پنج‌شنبه همچنین کارگران رسمی  راه‌آهن در  بخش تاسیسات ایستگاه تهران در اعتراض به پرداخت نشدن پاداش بازنشستگی، مطالبات صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن و  پرداخت نشدن حقوق و مزایای کارکنان تجمع کردند؛ هم‌زمان کارگران راه‌آهن خراسان نیز  تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در همین حال اعتصاب کارگران هفت‌تپه روز جمعه ۲۳ مرداد وارد شصتمین روز خود شد.

این کارگران اعلام کردند که تا زمان پس گرفته شدن این شرکت از بخش خصوصی به تجمعات خود ادامه خواهند داد. پرداخت حقوق و حق بیمه عقب‌افتاده از جمله دیگر خواسته‌های کارگران است.

حدود ۸۰ سندیکای کارگری در جهان از اعتصابات اخیر کارگران در ایران حمایت کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
مصطفی هاشمی‌زاده،‌ دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه ۹۸، می‌گوید در زمان بازداشت و بازجویی از سوی ماموران امنیتی...More
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، اعلام کرد دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده است بر سر روند صلح افغانستان با یکدیگر...More
حسینعلی شهریاری،‌ رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ضمن تایید گزارش‌ها درباره دریافت هزار و پانصد واکسن آنفلوانزا از سوی مجلس گفت بهداری مجلس تحت...More
سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض به صدور و تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه آن را «غیرانسانی» و «جرم» خواند و از جامعه جهانی خواست هر...More
سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواست تا در همکاری با با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان و مهاجران و نقض حقوق آن‌ها در این کشور تجدید نظر کند...More