حقوق بشر ایران در ۲۰۲۰: صدها اعدام، ده‌ها هزار حبس و شلاق برای شهروندان | ایران اینترنشنال

حقوق بشر ایران در ۲۰۲۰: صدها اعدام، ده‌ها هزار حبس و شلاق برای شهروندان

مجموعه «فعالان حقوق بشر در ایران» گزارش سرکوب‌های قضایی علیه اقلیت‌ها، اقشار و اصناف در این کشور طی سال میلادی ۲۰۲۰ را منتشر کرد.

براساس این گزارش در این یک سال صدها شهروند در ایران به اعدام محکوم شدند و برای ده‌ها هزار نفر حکم  حبس و شلاق صادر شد.

در این گزارش که روز سه‌شنبه ۹ دی‌ماه هم‌زمان با پایان سال جاری میلادی در دسترس قرار گرفته، آمده است در سال جاری میلادی، حکومت ایران برای شهروندان از اقشار، اصناف و اقلیت‌های مختلف از جمله دانشجویان، زنان و قومیت‌ها بیش از ۲۲ هزار و ۲۷۱ ماه حکم حبس صادر کرده است.

همچنین شهروندان منتقد و معترض به بیش از ۲۳ هزار و ۹۴۶ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

تعداد اعدام‌ها در این یک سال ۲۳۶ مورد عنوان شده که ۷۲ درصد آن‌ها به صورت «مخفیانه» صورت گرفته است.

در بخش قومی و ملی، این گزارش نشان می‌دهد ۲۸۶ شهروند بازداشت شده و برای ۳۹ نفر از آن‌ها مجموعا حکم هزار و ۷۲۱ ماه زندان صادر شد. ۸۸ نفر نیز در این حوزه به نهادهای امنیتی و قضایی احضار شدند. 

در زمینه رواداری و آزادی‌های مذهبی، فعالان حقوق بشر در ایران از بازداشت ۷۷ شهروند، ۴۹ مورد منع فعالیت‌های اقتصادی، ۱۲۶ مورد احضار و ۲۲ مورد محرومیت از تحصیل را گزارش کرده‌اند. در این بخش در گزارش به تخریب کلیسای ادونتیست‌های تهران توسط شهرداری این شهر اشاره شده است.

بهاییان با ۴۵ درصد بیشترین آزار را از سوی حکومت دریافت کرده‌اند و پس از آن‌ها اهل سنت،‌ مسیحیان،‌ دراویش، اهل حق و کلیمیان و سایر مذاهب قرار دارند.

گزارش منتشر شده همچنین اشاره می‌کند که در حوزه آزادی اندیشه و بیان صدور احکام قضایی برای شهروندان نسبت به سال گذشته ۴۶/۵ درصد افزایش داشته است. در این بخش گزارش به دستگیری ۹۲۸ شهروند، ۲۸۷ احضار، چهار مورد توقیف نشریات و هشت مورد حکم مجرم شناختن رسانه‌ها اشاره شده است.

به صورت کلی براساس این گزارش، حکومت ایران و نیروهای امنیتی آن هزار و ۴۲۶ شهروند را به دلیل فعالیت‌های مدنی و سیاسی در سال ۲۰۲۰ بازداشت کرده‌اند.

 

فعالان صنفی، کارگری و دانشجویی

در این یک سال همچنین ۴۷ مورد بازداشت برای فعالان صنفی صورت گرفت و برای افراد محاکمه‌شده نیز ۵۵۴ ماه حبس در نظر گرفته شد. 

در مورد فعالان کارگری به بازداشت ۳۰ نفر و صدور حکم ۱۸۳ ماه حبس و سه هزار و ۱۰۸ ضربه شلاق اشاره شده است.

دستگیری کارگران نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته و بازداشت‌های دانشجویی نیز در این مدت ۹۴ درصد افزایش نشان داده است.

این گزارش حقوق بشری نشان می‌دهد در حوزه فرهنگی بازداشت شهروندان ۵۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و ۲۷ نفر بازداشت و چهار نفر محکوم شده‌اند.

 

حقوق زنان و کودکان

بخش‌هایی دیگر از این گزارش به حقوق کودکان و همچنین زنان اختصاص دارد.

بر این اساس، دست‌کم ۵۷۲ مورد از خشونت جسمی و جنسی به زنان گزارش شده و ۱۳ نفر نیز با قتل موسوم به «ناموسی» کشته شده‌اند. همچنین شش مورد خودسوزی، چهار مورد اسیدپاشی و یک مورد احضار فعال حوزه زنان گزارش شده است.

اما در حوزه کودکان، این نهاد اشاره می‌کند که حکومت ایران اخبار این حوزه را مسکوت می‌گذارد و آمار دقیقی در این حوزه در دست نیست.

با این‌حال،‌ براساس گزارش‌های موجود دست‌کم دو هزار و ۲۰۵ مورد کودک‌آزاری، ۹ مورد تجاوز جنسی و ۹ مورد نیز قتل کودکان اتفاق افتاده است.

در ۹۴ مورد نیز کودکان دست به خودکشی زده‌‌اند. این گزارش شمار کودکان محروم از تحصیل را نیز بیش از یک میلیون نفر ذکر کرده است.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More