حضور خانواده شجریان بر سر مزار او؛ تعطیلی آرامگاه فردوسی و ممانعت از حضور مردم | ایران اینترنشنال

حضور خانواده شجریان بر سر مزار او؛ تعطیلی آرامگاه فردوسی و ممانعت از حضور مردم

 

خانواده محمدرضا شجریان صبح جمعه ۲۵ مهرماه به مناسبت هفتمین روز درگذشت او بر مزارش حضور یافتند؛ با این حال علاقه‌مندان او پشت درهای بسته آرامگاه فردوسی ماندند.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که حضور فرزندان استاد شجریان را بر مزار او در روز جمعه نشان می‌دهد.

با این حال، بر اساس ویدئوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، شامگاه پنجشنبه و صبح جمعه مردمی که برای برگزاری مراسم هفتمین روز درگذشت استاد آواز ایران به توس رفته‌ بودند به دلیل بسته بودن درهای آرامگاه فردوسی اجازه نیافتند بر مزار او حاضر شوند.

 

ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی، گفت که مطابق دستورالعمل اجرایی، تمامی مجموعه‌های تاریخی از جمله آرامگاه فردوسی در روزهای جمعه و شنبه  ۲۵ و ۲۶ مهر ماه تعطیل هستند.

به گفته این مقام دولتی، آرامگاه فردوسی از زمان خاکسپاری پیکر محمدرضا شجریان به صورت میانگین روزانه میزبان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از علاقه‌مندان و دوستداران او بوده است.

از سوی دیگر، روز پنجشنبه حسام‌الدین سراج، خواننده، در اینستاگرام خود خبر داد که مراسم بزرگداشت استادش محمدرضا شجریان که قرار بود در پردیس سینمایی شهرک غرب برگزار شود لغو شده است.

او نوشت برای برگزاری این مراسم همه مجوزها اخذ شده و هماهنگی‌ها انجام شده بود، اما ۴۰ دقیقه قبل از شروع مراسم این برنامه لغو شد. 

خبرگزاری ایلنا نوشت این مراسم بدون اطلاع قبلی اما به دلیل جلوگیری از گسترش کرونا لغو شد.

هم‌زمان تهمورس پورناظری، آهنگساز، در متنی که به مناسبت هفتمین روز درگذشته محمدرضا شجریان منتشر کرده از اسطوره آواز ایران با عنوان «ستاره خورشید می‌شود» نام برده است.

او در این متن نوشته است: «اگر خشم در سینه‌مان کاشتند و اندوه درو کردیم و غم خوردیم، اگر سیه پوش شدیم و اشک ریختیم برای ظلمی بود که بر او روا داشتند. اگر سیه پوشیدیم و اشک فشاندیم برای آن روزی بود که دیگر حق خواندن در سرزمین‌مان را نداشت.»

پیکر محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، روز ۱۹ مهر در حالی در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد که به دوستدارانش اجازه ورود به محوطه داخلی آرامگاه فردوسی داده نشد.

در روز خاکسپاری نیز گزارش‌هایی از تدابیر امنیتی در مشهد، توس و مسیر بین این دو شهر گزارش شد.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More