حضور خانواده شجریان بر سر مزار او؛ تعطیلی آرامگاه فردوسی و ممانعت از حضور مردم | ایران اینترنشنال

حضور خانواده شجریان بر سر مزار او؛ تعطیلی آرامگاه فردوسی و ممانعت از حضور مردم

 

خانواده محمدرضا شجریان صبح جمعه ۲۵ مهرماه به مناسبت هفتمین روز درگذشت او بر مزارش حضور یافتند؛ با این حال علاقه‌مندان او پشت درهای بسته آرامگاه فردوسی ماندند.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که حضور فرزندان استاد شجریان را بر مزار او در روز جمعه نشان می‌دهد.

با این حال، بر اساس ویدئوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، شامگاه پنجشنبه و صبح جمعه مردمی که برای برگزاری مراسم هفتمین روز درگذشت استاد آواز ایران به توس رفته‌ بودند به دلیل بسته بودن درهای آرامگاه فردوسی اجازه نیافتند بر مزار او حاضر شوند.

 

ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی، گفت که مطابق دستورالعمل اجرایی، تمامی مجموعه‌های تاریخی از جمله آرامگاه فردوسی در روزهای جمعه و شنبه  ۲۵ و ۲۶ مهر ماه تعطیل هستند.

به گفته این مقام دولتی، آرامگاه فردوسی از زمان خاکسپاری پیکر محمدرضا شجریان به صورت میانگین روزانه میزبان بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از علاقه‌مندان و دوستداران او بوده است.

از سوی دیگر، روز پنجشنبه حسام‌الدین سراج، خواننده، در اینستاگرام خود خبر داد که مراسم بزرگداشت استادش محمدرضا شجریان که قرار بود در پردیس سینمایی شهرک غرب برگزار شود لغو شده است.

او نوشت برای برگزاری این مراسم همه مجوزها اخذ شده و هماهنگی‌ها انجام شده بود، اما ۴۰ دقیقه قبل از شروع مراسم این برنامه لغو شد. 

خبرگزاری ایلنا نوشت این مراسم بدون اطلاع قبلی اما به دلیل جلوگیری از گسترش کرونا لغو شد.

هم‌زمان تهمورس پورناظری، آهنگساز، در متنی که به مناسبت هفتمین روز درگذشته محمدرضا شجریان منتشر کرده از اسطوره آواز ایران با عنوان «ستاره خورشید می‌شود» نام برده است.

او در این متن نوشته است: «اگر خشم در سینه‌مان کاشتند و اندوه درو کردیم و غم خوردیم، اگر سیه پوش شدیم و اشک ریختیم برای ظلمی بود که بر او روا داشتند. اگر سیه پوشیدیم و اشک فشاندیم برای آن روزی بود که دیگر حق خواندن در سرزمین‌مان را نداشت.»

پیکر محمدرضا شجریان، اسطوره آواز ایران، روز ۱۹ مهر در حالی در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد که به دوستدارانش اجازه ورود به محوطه داخلی آرامگاه فردوسی داده نشد.

در روز خاکسپاری نیز گزارش‌هایی از تدابیر امنیتی در مشهد، توس و مسیر بین این دو شهر گزارش شد.

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More