حسن روحانی: به رهبر برای تایید صلاحیت نامزدها نامه نوشتم  | ایران اینترنشنال

حسن روحانی: به رهبر برای تایید صلاحیت نامزدها نامه نوشتم 

 

حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، خبر داد که در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار تایید صلاحیت برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات شده است.

او روز چهارشنبه پنجم خرداد در جلسه هیات دولت گفت که رهبر جمهوری اسلامی در دوره‌های گذشته کمتر در این موضوعات «وارد شده» شده اما در مواردی برخی نامزدها با دستور و حکم حکومتی او تایید صلاحیت شده‌اند.

روحانی توضیح بیشتری درباره نامه خود نداد و به نام نامزدهایی که خواستار تایید صلاحیت آنان شده اشاره نکرد.

شورای نگهبان با رد صلاحیت ۵۸۵ نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، هفت فرد مورد قبول خود را اعلام کرد. علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان شناخته‌شده‌ترین نامزدهای رد صلاحیت شده‌اند.

در این میان رد صلاحیت علی لاریجانی، رییس سابق مجلس، بازتاب بیشتری نسبت به دیگر نامزدها داشته و برخی چهره‌های سیاسی آن را غیر قابل باور دانسته‌اند.

روحانی همچنین گفت که می‌تواند به عنوان رییس جمهوری و بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی درباره رد صلاحیت نامزدها تذکر نقض قانون اساسی دهد، اما شورای نگهبان در موارد قبلی اعلام کرده رییس جمهوری نمی‌تواند تذکر قانون اساسی دهد.

رییس جمهوری ایران همچنین گفت: «جان انتخابات رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیرید کالبد بی‌جان می‌شود و می‌افتد.»

او اضافه کرد: «رییس‌ جمهوی باید مردم ایران را در مذاکرات خارجی نمایندگی کند. اگر خدایی ناکرده در یک انتخابات حضور کمرنگ باشد، آن وقت مصلحت ملی و امنیت و حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود؟»

 

استخراج ارز دیجیتال باید تا پایان شهریور تعطیل شود

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود دلیل اصلی قطعی برق را خشکسالی دانست.

او در عین حال اعلام کرد که همه مراکز استخراج ارز دیجیتال باید تا پایان شهریور فعالیت خود را تعطیل کنند.

به گفته روحانی، مراکز قانونی استخراج ارزهای دیجیتال  در مجموع ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند، اما حدود دو هزار مگاوات برق توسط دستگاه‌های غیر مجاز استخراج ارز دیجیتال مصرف می‌شود.

مقامات دولت یکی از دلایل اصلی قطعی برق در استان‌های ایران در روزهای گذشته را استخراج ارز دیجیتال ذکر کرده‌اند.

با این حال برخی از کارشناسان دلیل اصلی قطعی برق را سرمایه‌گذاری نکردن دولت برای تولید برق، فرسوده بودن شبکه انتقال برق و همچنین کمبود تولید به دلیل خشکسالی ذکر کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More