حسن روحانی: آمریکا برای توبه آمده است | ایران اینترنشنال

حسن روحانی: آمریکا برای توبه آمده است

در پی برگزاری نخستین روز کمیسیون مشترک برجام در وین، حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، گفت آمریکا برای توبه بازگشته و منتقدان دولت باید اعتراف و عذرخواهی کنند.

روحانی روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه در جلسه هیات دولت اشاره کرد: «دشمن آماده است برای اجرای برجام و بازگشت به تعهداتش بنشیند و مذاکره کند. بازگشت به تعهدات به معنای دینی توبه است و [آمریکا] آمده و می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام بازگردم.»

رییس‌جمهور ایران این مذاکرات و بازگشت آمریکا را «فصلی جدید» خواند و اضافه کرد: «اگر آمریکا جدیت لازم و صداقت کافی را به خرج دهد، می‌توانیم مذاکره کنیم.» 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، کشورهای اروپایی عضو برجام از ایران خواسته بودند بیش از پیش تعهدات برجامی خود را نقض نکند و «آخرین فرصت» حفظ توافقنامه هسته‌ای را از دست ندهد.

در مقابل تهران نیز با افزایش سطح غنی‌سازی، ذخایر اورانیوم و نصب تجهیزات جدید در تاسیسات هسته‌ای خود از آمریکا خواسته بود «آخرین فرصت» بازگشت به برجام را از دست ندهد.

بیایید اعتراف و عذرخواهی کنید

روحانی در ادامه سخنانش از مخالفان و منتقدان دولتش خواست اقدام به «اعتراف و عذرخواهی» کنند.

او گفت: «به دروغ گفتید که رفتیم برجام را امضا کردیم تا قدرت هسته‌ای کشور را از بین ببریم. حالا اعتراف کنید و بیایید در برابر دروغتان عذرخواهی کنید.»

مذاکرات کمیسیون مشترک برجام از روز سه‌شنبه با حضور هیات‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی و آمریکا و همچنین کشورهای عضو توافقنامه هسته‌ای در وین، ‌پایتخت اتریش، ‌آغاز شد. این مذاکرات که کشورهای اروپایی نقش میانجی بین تهران و واشینگتن را در آن ایفا می‌کنند قرار است در سطح کارشناسی و برای بررسی فنی رفع تحریم‌ها ادامه داشته باشد.

آمریکا مذاکرات برجام را «گامی به جلو» خوانده و پیش‌بینی کرده این گفت‌وگوها سخت و طولانی باشد. رابرت مالی، ‌رییس هیات آمریکا در وین، طی مصاحبه‌ای گفته بود واشینگتن پس از حل مساله‌ هسته‌ای در پی پرداختن به برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

برای شکست آمریکا فیلم درست کنید

رییس‌جمهور ایران در بخشی دیگر از سخنانش به تولید و پخش سریال تلویزیونی «گاندو» از سوی صداوسیما واکنش نشان داد.

او گفت:‌ «اگر قرار است از پول ملت فیلم درست کنید، واقعیت‌ها را نشان دهید. چرا برای شکست‌های آمریکا فیلم درست نمی‌کنید.»

پخش این سریال که در آن سپاه پاسداران به کشف و برخورد با مساله «نفوذ در وزارت امور خارجه و تیم مذاکره دولت روحانی» می‌پردازد،‌ از سوی مقام‌های دولت با انتقاد مواجه و سپس بدون اطلاع قبلی متوقف شد.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More