حسام‌الدین آشنا: روحانی گزارش قابل دفاعی از کشته‌شدگان آبان دریافت نکرد | ایران اینترنشنال

حسام‌الدین آشنا: روحانی گزارش قابل دفاعی از کشته‌شدگان آبان دریافت نکرد

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت که روحانی «تا امروز گزارش روشن قابل دفاعی از کشته‌شدگان آبان دریافت نکرده‌‌» است.

آشنا، در گفت‌وگو با نشریه اندیشه‌پویا درباره اعتراضات آبانماه سال گذشته، با اشاره به این که «در مورد کشته‌شدگان، اعداد متفاوتی به رئیس جمهور اعلام می‌شود»، ادامه داد: «نیروی انتظامی یک چیز می‌گوید، وزارت کشور چیز دیگری می‌گوید، وزارت بهداشت و درمان هم عدد دیگری را می‌گوید.»

مشاور روحانی با تاکید بر این که «حرف رییس‌جمهور در نهایت این است که پزشکی قانونی باید اعلام کند»، گفت: «منظورش این است که مسئولیت این کار با قوه قضائیه است.»

آشنا همچنین گفت: «هیچ نهادی مسئولیت مستقیم تیراندازی را نپذیرفته است. رئیس جمهور هم هیچ گزارشی از این ماجرا ندارد. قطعا رئیس جمهور کسی نیست که گفته باشد مردم را بکشید.»

این اظهارات در حالی است که اواسط خردادماه، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به طور ضمنی کشته‌شدن دست‌کم  ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان اعتراضات آبان را تایید کرد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار جزییات، کشته‌شدن دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در اعتراضات آبان به دست نیروهای امنیتی ایران و مفقود شدن بسیاری از معترضان را تایید کرده و خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

مشاور روحانی همچنین با «شورش» خواندن اعتراضات مردمی دیماه ۹۶،  گفت روحانی پس از این اعتراضات «تاثیر زیادی در محافظه‌کار شدن» روحانی و نگرانی او «برای کلیت نظام» داشت. 

او ادامه داد: «حوادث دی ماه سال ۹۶، ویژگی‌های بسیار متمایزی از حوادث سالهای ۶۰  و ۷۸ و حتی ۸۸ داشت. در دی‌ماه ۹۶ آقای روحانی متوجه شد که مخالفان دولت او تا چه مقدار ظرفیت مواجهه با او را دارند و برای ضربه زدن به دولت تا کجا حاضرند پیش روند.»

مشاور روحانی بدون ذکر نام خاصی ادامه داد رییس جمهوری اسلامی «آنجا بود که متوجه شد انتخابات برای برخی رقیبان و رقیب‌سازان تمام نشده است و آثار و تبعات مبارزات انتخاباتی ادامه دارد. بعد از دی ماه ۹۶ آقای روحانی دیگر آدم قبل از دی ماه ۹۶ نبود.»

در دیماه ۹۶، هزاران معترض به وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران در حدود صد شهر برای ابراز اعتراض خود به خیابان آمدند، اما نیروهای حکومتی هزاران نفر را بازداشت و ده‌ها نفر دیگر را به ضرب گلوله کشتند. همچنین به تازگی حکم اعدام مصطفی صالحی، یکی از این معترضان اجرا شد.

آشنا خروج دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از برجام در چند ماه پس از این اعتراضات را «دومین ضربه بسیار سنگین» به روحانی دانست که  بود که موجب «حرکت روحانی با دنده سنگین شد.»

مشاور روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره علت «تمسخر» مردم از سوی روحانی گفت: «رییس‌جمهور در برخی کنش‌های ارتباطی خود، رفتار آدم معمولی را به جای رفتار رییس جمهور داشته است.»

این حرف‌های مشاور روحانی به اظهارات رییس جمهوری اسلامی مبنی بر بی‌اطلاعی از گران شدن بنزین در جریان اعتراضات سال گذشته اشاره دارد.

آشنا درباره رابطه روحانی با وزرایش از جمله «برخوردی که وزیر پیشین صمت پس از خروج از دولت با رییس‌جمهور داشت» گفت: «اینکه وزن برخی وزارتخانه‌ها کمتر شده را قبول می‌کنم.»

او ادامه داد: «وزیر سابق آموزش و پرورش و وزیر سابق صمت، پس از خروج از دولت گفتند که ما درخواست و استدعا داشتیم که رئیس‌جمهور قبل از برکناری با ما ملاقات کند و حرف ما را بشنود، اما موافقت نشد. به نظر می‌رسد پروتکل‌ دیدار میان رئیس جمهور و کابینه‌اش هم کمی‌ فاصله‌گذاری‌شده است.»

مشاور روحانی در پاسخ به این که چرا با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، دولت کناره‌گیری نمی‌کند، گفت: «رییس‌جمهور فکر نمی‌کند که دولت به انسداد اجرایی رسیده است.»

او درباره نامزد مورد نظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران نیز گفت که بهترین گزینه علی لاریجانی است، اما به شرط آن که بتواند خود را از «خاندان لاریجانی جدا کند».

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است. به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ...More
دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر...More
در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک...More
یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد. بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و...More
در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر...More