حریرچی شکست واکسیناسیون گسترده را تایید کرد؛ از مردم عذرخواهی می‌کنم | ایران اینترنشنال

حریرچی شکست واکسیناسیون گسترده را تایید کرد؛ از مردم عذرخواهی می‌کنم

 

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که دولت این کشور نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند. در ماه‌های گذشته شهروندان زیادی در رسانه‌های اجتماعی از قصور دولت در خرید واکسن‌‌های مطمئن و کندی واکسیناسیون انتقاد کرده‌اند.

حریرچی شامگاه سه‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت: «فارغ از اینکه چه میزان قصور و تقصیر وجود دارد و این قصور و تقصیر متوجه چه کسانی است، از اینکه نتوانستیم به وعده‌های داده شده درباره واکسیناسیون وسیع‌تر عمل کنیم از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

پیشتر در واکنش به انتقادها از ناکارآمدی دولت در بحران کرونا در سیستان و بلوچستان، حسن روحانی واکسیناسیون کرونا در ایران را «وسیع» توصیف کرده بود.

همچنین سعید نمکی، وزیر بهداشت، بار دیگر با دفاع از کارنامه خود در زمینه مدیریت بحران کرونا اعلام کرده که وزارت بهداشت مسئول واردات واکسن نیست.

نمکی روز سه‌شنبه ۲۹ تیر در جلسه‌ای در خرم‌آباد گفت که وزارت بهداشت فقط مسئول «تنظیم ساختار تلقیح و تزریق» است.

جمهوری اسلامی از ابتدا بر تولید واکسن داخلی کرونا تاکید داشته و رهبر جمهوری اسلامی نیز واردات واکسن‌های آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی را ممنوع اعلام کرد. با این حال، سرنوشت پروژه‌های تولید واکسن داخلی در هاله‌ای از ابهام است.

ایران به دلیل عدم واکسیناسیون به موقع و گسترده، با موج پنجم شیوع کرونا در سراسر کشور مواجه است و بیمارستان‌ها ظرفیت پذیرش مبتلایان کرونا را ندارند.

حریرچی همچنین ادامه داد: «مردم پس از ۱۷ ماه مقابله با کرونا، مشکلات اقتصادی و معیشتی خسته شده‌اند و همکاری نمی‌کنند. متاسفانه میزان پوشش و استفاده از ماسک در بین مردم کمتر از ۵۰ درصد است.»

آمار رسمی شیوع کرونا در ایران نیز به بالاترین میزان از ابتدای این همه‌گیری رسیده و روز سه‌شنبه رکورد جدید شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا در کشور ثبت شد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به این که اکنون ۱۶۹ شهر ایران که اغلب در شرق و جنوب کشورند، در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند، اضافه کرد: «در این شرایط نیز میزان تحرک و تماس‌های ما با یکدیگر نسبت به سال‌های قبل کرونا افزایش پیدا کرده است.»

حسین کرمان‌پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی، نیز روز سه‌شنبه بار دیگر از وضعیت بحرانی بیمارستان‌های ایران خبر داد و گفت مراکز درمانی دچار کمبود ونتیلاتورند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری رکنا اضافه کرد: «بسیاری از بخش‌های آی‌سی‌یوی بیمارستان‌های کشور با کمبود فیلتر و وسایل یدکی مورد نیاز بیماران مواجه‌اند.»

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More