حریرچی:کرونا ضعیف نشده اما انگیزه در خانه ماندن از ۸۰ به ۳۲ درصد کاهش یافته است | ایران اینترنشنال

حریرچی:کرونا ضعیف نشده اما انگیزه در خانه ماندن از ۸۰ به ۳۲ درصد کاهش یافته است

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، از تبدیل روند نزولی شیوع کرونا به روند افزایشی در سطح کشور خبر داد و گفت که در تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده  «انگیزه در خانه ماندن از ۸۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته است و این فاجعه است.»

معاون کل وزارت بهداشت  تاکید کرد که در حالی که روند نزولی مناسبی در ابتلا به بیماری کرونا داشتیم، اما با عادی انگاری مردم و برخی مسئولان رده دوم، این روند افزایشی شده است.

حریرچی شامگاه جمعه نهم خرداد ماه در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه کاهش مرگ و میر به علت کرونا به زیر ۵۰ نفر رسید، اما دوباره افزایش یافت، گفت: «باورپذیری مردم برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از ۹۰ درصد به ۴۰ درصد، ترس سازنده از کرونا از ۷۰ درصد به ۳۴ درصد و انگیزه در خانه ماندن از ۸۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته است و این فاجعه است.»

درحال که بنابر بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی از روز شنبه دهم خرداد ادارات به شکل کامل بازگشایی شده و فعالیت‌شان به روال عادی بازگشته است، معاون کل وزارت بهداشت گفت که هر کس از خانه خارج می‌شود، ماسک بزند و ادارات و سازمان‌ها حتما فاصله‌گذاری حداقل یک متر را ایجاد کنند و برای جلوگیری از تردد ارباب رجوع به ساختمان ها، میز خدمت برپا کنند.

او تاکید کرد که بیشتر ادارات از تهویه مناسبی برخوردار نیستند بنابراین باید برای فضا‌های بسته تهویه‌های مناسب تعبیه شود.

حریرچی با بیان اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده است، گفت که سفر‌ها مانند بمب ساعتی است و ویروس کرونا را منتقل می‌کند و حمل و نقل عمومی و سفر‌های غیر ضرور در گسترش بیماری کرونا بسیار موثر است.

 

هشدار مقام‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به پیامد افزایش بیماران کرونا در شش استان

همسو با تاکید معاون کل وزارت بهداشت درباره تبدیل روند نزولی به افزایشی، کمال حیدری، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشستی به میزبانی معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی اصفهان گفت که آمار مبتلایان به کرونا در اصفهان نسبت به دو هفته گذشته، ۴  برابر شده است.

او گفت که با گذشت زمان، رفتار ویروس آرام‌تر شده، اما این ربطی به گرم شدن هوا ندارد و به همین دلیل نباید نسبت به این بیماری بی‌تفاوت شویم.

در استان خوزستان نیز که طی هفته‌های اخیر به یکی از کانون‌های شیوع و ابتلا به کرونا تبدیل شده است، علی احسان‌پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص تازه‌ترین آمار مبتلایان به کرونا ، گفت که مطابق آخرین اطلاعات دریافتی از آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در خوزستان، از پنج‌شنبه تا جمعه،۸ تا ۹ خرداد، دست‌کم ۷۴۰ بیمار جدید با آزمایش مثبت و مبتلای قطعی به کرونا در خوزستان شناسایی شد.

تعداد ۷۴۰ بیمار قطعی با آزمایش مثبت کرونا، رکورد تازه‌ای در تعداد بیمار جدید طی یک شبانه روز در استان خوزستان است که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در این استان به ثبت رسیده است.

احسان‌پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت همان‌طور که قبلا هشدار داده شده بود، بی‌توجهی به نکات و پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از مردم و انصاف و حضور در تجمعات، باعث انتشار هرچه بیشتر این بیماری می‌شود و نیاز است تا مردم خوزستان بیش از گذشته و به شکل جدی نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی اقدام کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز افزود که از مجموع افراد شناسایی شده، ۵۲۲ بیمار با نظارت مستمر کارشناسان مرکز بهداشت در قرنطینه خانگی و ۲۱۸ بیمار نیز بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت که با احتساب این ۷۴۰ نفر، شمار مبتلایان قطعی و با آزمایش مثبت کرونا در خوزستان به ۱۳ هزار و ۵۲۸ نفر افزایش یافت که در حال حاضر ۹۲۲ بیمار در بیمارستان‌های خوزستان تحت درمان هستند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با جان باختن ۱۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته، شمار بیماران جان‌باخته بر اثر کرونا در خوزستان به ۵۳۰ نفر رسید.

در استان هرمزگان نیز محمود حسین‌پور، معاون دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از افزایش شمار بیماران کرونا خبر داد و گقت که نتایج تست کرونای ۱۸۲ نفر دیگر طی شبانه روز گذشته مثبت شده و به این ترتیب شمار کل مبتلایان در این استان به ۳ هزار و ۳۸۱ نفر رسید.

در استان کردستان نیز وضعیت کرونا به‌ویژه شهر سنندج به وضعیت هشدار رسیده و طی بیست و چهارساعت گذشته ابتلای ۱۷۴ بیمار جدید به کرونا با آزمایش مثبت قطعی شد و ابراهیم قادری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت که «احتمال افزایش تعداد ‌مبتلایان و بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی» در کردستان پیش‌بینی می‌شود.

 در سیستان و بلوچستان نیز محمد هاشمی شهری رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت که بنابر آمار رسمی تعداد جان باختگان کرونا در سیستان و بلوچستان سه رقمی شد و به ۱۰۲ نفر رسید.

مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی در سیستان و بلوچستان گفتند که روند ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در سیستان و بلوچستان همچنان سیر صعودی دارد و برخلاف تصور عامه هر چه دمای هوا در این استان افزایش می‌یابد، تعداد موارد مثبت کرونا نیز بیشتر می‌شود.

تازه چه خبر؟
نالدی پاندور، وزیر روابط بین‌الملل آفریقای جنوبی، گزارش اخیر نشریه پولیتیکو درباره طرح ایران برای ترور سفیر آمریکا در این کشور را «بسیار عجیب» خواند...More
با وجودی که قیمت کره در هفته‌های اخیر دو برابر شده است، یک مقام صنفی می‌گوید بهای کره احتمالا بار دیگر افزایش می‌یابد. میر اسلام تیموری، رییس هیات...More
حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، اعلام کرد مهدهای کودک هنوز به وزارت آموزش و پرورش واگذار نشده است. این اظهارات در...More
زهرا بهروز‌ آذر، مدیرکل امور زنان در شهرداری تهران، با اعلام اینکه دستور‌العمل ارتقای امنیت زنان در محیط‌های شهری احتمالا تا پایان مهرماه به شهرداری‌...More
«ستاد مرکزی مدیریت بحران» در سازمان نظام پزشکی ایران نسبت به خطر همزمانی موج آنفلونزا و کرونا و اختلال در خدمت‌رسانی به بیماران ابراز نگرانی کرد. این...More