جو بایدن در واکنش به امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین: یک سال نگران این مساله بوده‌ام | ایران اینترنشنال

جو بایدن در واکنش به امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین: یک سال نگران این مساله بوده‌ام

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در اولین واکنش به امضای توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین، گفت که یک سال است‌ که نگران این مساله بوده‌ام.

رییس جمهوری آمریکا عصر یک‌شنبه هشتم فروردین ماه وقتی از سوی خبرنگاری مورد سوال قرار گرفت که از او پرسید «مشارکت جدید میان ایران و چین چقدر نگران‌کننده است»، گفت: «یک سال است که نگران این مساله بوده‌ام.»

بایدن توضیح بیشتری درباره نگرانی خود از امضای توافقنامه همکاری جامع ۲۵ ساله میان ایران و چین نداد.

قرارداد همکاری‌های جامع  ۲۵ ساله میان ایران و چین، روز شنبه هفتم فروردین ماه در جریان سفر وزیر خارجه چین به ایران و درحالی امضا شد که روابط ایالات متحده آمریکا و چین دچار تنش روز افزون است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در همین زمینه تاکید کرد که روابط ایالات متحده و چین به شکل فزاینده‌ای خصمانه می‌شود.

جو بایدن پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تاکید کرده بود که در صورت پیروزی  آمریکا را به برجام باز می‌گرداند اما پس از ورود به کاخ سفید تاکید کرد که ابتدا جمهوری اسلامی ایران باید به اجرای تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.

در مقابل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که ایران فقط هنگامی به تعهدات برجامی خود باز می‌گردد که آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و جمهوری اسلامی لغو عملی تحریم‌ها را مورد راستی‌آزمایی قرار دهد.

به این ترتیب با گذشت بیش از دو ماه از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، مقام‌های ایران و آمریکا هر یک دیگری را مسئول برداشتن گام اول برای بازگشت به برجام معرفی می‌کنند.

در این میان علی خامنه‌ای با تعیین علی لاریجانی به عنوان نماینده ویژه خود در خصوص قرارداد جامع همکاری‌های ۲۵  ساله ایران و چین، با وجود مخالفت‌های گسترده ایرانیان با این قرارداد، آن را نهایی کرد. این توافق سرانجام در هفتم فروردین ماه در جریان سفر وزیر خارجه چین به تهران امضا شد.

به گفته منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس، «علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبدع سند توافق ۲۵ ساله ایران و چین بوده است». حقیقت‌پور درباره دلیل عدم انتشار جزییات توافق ۲۵ ساله ایران و چین، گفت که چینی‌ها به خاطر ملاحظه‌ای که با آمریکا داشتند می‌گفتند آشکار نکنید.

همچنین سفیر سابق چین در ایران روز یک‌شنبه تایید کرد قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین شامل حوزه‌های فرهنگی، امنیتی، نظامی، نفت‌وگاز و انرژی هسته‌ای است. او گفت صادرات نفت ایران به چین، با وجود تحریم‌های آمریکا، در ماه‌های اخیر افزایش یافته و از این پس، پکن در تقویت روابط نزدیک با تهران مهار نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More