جو بایدن: در دیدار روز چهارشنبه، خط قرمزهای آمریکا را برای ولادیمیر پوتین روشن می‌کنم | ایران اینترنشنال

جو بایدن: در دیدار روز چهارشنبه، خط قرمزهای آمریکا را برای ولادیمیر پوتین روشن می‌کنم

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، تاکید کرد که در دیدار روز چهارشنبه خود با رییس‌جمهوری روسیه خطوط قرمز آمریکا را برای ولادیمیر پوتین روشن خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و دو روز قبل از اولین دیدار خود در هیات رییس جمهوری ایالات متحده با ولادیمیر پوتین طی یک نشستی مطبوعات از سیاست‌های روسیه و پوتین انتقاد کرد.

بایدن در خصوص نقض امنیت سایبری و نقض حقوق بشر نیز به روسیه هشدار داد و از جمله گفت که اگر ولادیمیر پوتین در مسائلی مانند امنیت سایبری همانند گذشته رفتار کند، آمریکا به آن پاسخ خواهد داد.

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین هشدار داد که «مرگ احتمالی الکسی ناوالنی»، از مخالفان پوتین که هم‌ اکنون در روسیه زندانی است، نشانه دیگری از عدم پایبندی مسکو به حقوق بشر خواهد بود و چنین اتفاقی به روابط روسیه با آمریکا و بقیه جهان آسیب خواهد زد.

با این حال جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در سخنان روز دوشنبه خود در توصیفی ملایم‌تر از سخنان پیشین خود، ولادیمیر پوتین را شخصی «درخشان، سرسخت و رقیبی ارزشمند» توصیف کرد.

جو بایدن همچنین درباره پیوستن اوکراین به ناتو نیز گفت: «اوکراین برای پیوستن به ناتو هنوز باید برای ریشه‌کنی فساد و‌ کسب معیارهای لازم تلاش کند.»

او همزمان با اشاره به الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه و نقش مسکو در اتفاقات شرق اوکراین، گفت: «اوکراین را در موقعیتی قرار می‌دهیم که بتواند در مقابل حمله روسیه مقاومت کرده و امنیت خود را حفظ کند.»

بایدن که در کنفرانس خبری خود به خبرنگاران گفت آخرین کاری که می‌خواهم انجام بدهم این است که در مقابل رسانه‌های جهان مذاکره کنم در حالی که به دیدار دشمن و یا کسی می‌روم که می‌تواند دشمن باشد.

رییس‌جمهور آمریکا اواسط ماه مارس، اسفند ماه گذشته، در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ای‌بی‌سی از ولادیمیر پوتین به عنوان «قاتل» نام برد که به تنشی چند روزه میان روسیه و آمریکا منجر شد.

پس از آن دولت آمریکا پس از حمله سایبری ماه آوریل توسط گروه «دارک‌ساید» که در روسیه فعالیت دارد، دستور تحریم ده‌ها شخص و چندین نهاد روسی را در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را صادر کرده بود.

علاوه بر این، مقام‌های آمریکایی اعلام کرده بودند که قرار است جو بایدن در دیدار خود با ولادیمیر پوتین، چندین شکایات را نیز در خصوص حملات سایبری انجام شده از روسیه، مطرح کند.

با این حال جو بایدن  در کنفرانس خبری روز دوشنبه ، ۱۴ ژوئن، ۲۴ خرداد، خود با وجود بیان هشدارهایی به روسیه، با زبانی نرم‌تر به استقبال دیدار روز چهارشنبه خود با پوتین رفت.

استفاده بایدن از لحنی ملایم در کنفرانس خبری روز دوشنبه در مورد پوتین و روسیه، درحالی انجام شد که انتظار می‌رفت با توجه به فشارهای که از داخل آمریکا به دولت او وارد می‌شود، لحن تندتری را در مورد پوتین و روسیه به کار گیرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین دیدار خود با پوتین را خواست اعضای ناتو نیز عنوان کرد و گفت که اعضای ناتو نیز با حمایت خود، از من برای دیدار با پوتین سپاس‌گزاری کردند و معتقدند این دیدار، کار درستی خواهد بود.

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More