جو بایدن به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد: ایران نمی‌تواند از پیامد اقداماتش مصون باشد | ایران اینترنشنال

جو بایدن به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد: ایران نمی‌تواند از پیامد اقداماتش مصون باشد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، با اشاره به حمله روز پنج‌شنبه آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه، به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت: ایران نمی‌تواند از پیامد اقداماتش مصون باشد.

رییس جمهوری آمریکا یک یک روز پس از آنکه ارتش آمریکا در پاسخ به حملات راکتی اخیر به مواضع آمریکا و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق، پایگاه‌های شبه نظامیان تحت حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار دادند، در جمع خبرنگاران خطاب به جمهوری اسلامی ایران گفت: «نمی‌توانید از پیامد اقدامات خود مصون باشید. مواظب باشید.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، حمله اخیر به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه را پیامی «روشن» به جمهوری اسلامی خواند و گفت: «آنها نمی‌توانند از پیامدهای اقداماتشان علیه شرکا، منافع و مردم ما مصون باشند و فکر می‌کنم پیام ما به وضوح دریافت شده است.»

او افزود: طی ده روز اخیر مواضع آمریکا بارها مورد حمله قرار گرفته و تاکید کرد واشینگتن باید به «این حمله‌ها و نیز تهدیدهای مداوم» پاسخ می‌داد.

بلینکن واکنش نظامی آمریکا در شرق سوریه را «متناسب» ارزیابی کرد و گفت این حمله‌ها ظرفیت‌های این گروه‌های شبه‌نظامی را در انجام حمله‌های بعدی تضعیف کرده‌ است.

حمله شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، اولین اقدام نظامی دولت بایدن از زمان روی کار آمدنش در یک ماه گذشته است که به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، در جریان آن دست‌کم ۲۲ شبه‌نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند.

 پنتاگون شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق، نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای خود، تاسیسات مورد استفاده نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.

طبق اعلام پنتاگون، در این حمله‌ها به طور مشخص چندین ساختمان مورد استفاده کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند.

این بیانیه افزود «این عملیات یک پیام بی‌ابهام را می‌فرستد: رییس‌جمهوری بایدن برای حفاظت از کارکنان آمریکایی و ائتلاف دست به اقدام می‌زند. در همین حال، ما این اقدام را به نحوی ملاحظه‌شده انجام داده‌ایم تا وضعیت کلی تنش‌ها در شرق سوریه و عراق کاهش یابد.»

صفحه توییتر فارسی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، نیز در توییتی اعلام کرد که این حمله به دستور جو بایدن و در پاسخ به حمله‌های اخیر به مواضع آمریکا در عراق صورت گرفته است.

در بیانیه‌ای پنتاگون آمده که این حمله در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق و به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای این کشور انجام شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه جمعه یک روز بعد از آنکه ارتش آمریکا با دستور جو بایدن مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را در سوریه هدف قرار داد،گفت: این حمله ادامه تجاوز به سوریه و نقض قوانین بین‌المللی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که این حمله ادامه حملات اسرائیل در ماه‌های گذشته است و منجر به تشدید درگیری‌ نظامی و افزایش بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
مسعود پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا به حضور در جلسه‌ای با او اشاره کرد و گفت رییس‌جمهور حتی...More
مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر خبر داد. به گزارش...More
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More