جو بایدن: اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰ درصدی خلاف توافق است و کمکی به پرونده هسته‌ای نمی‌کند | ایران اینترنشنال

جو بایدن: اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰ درصدی خلاف توافق است و کمکی به پرونده هسته‌ای نمی‌کند

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن با بیان اینکه « هنوز برای اظهارنظر درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای زود است»، گفت که اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند».

رییس جمهوری آمریکا عصر جمعه به وقت واشینگتن در کنفرانس رسانه‌ای مشترک خود با نخست وزیر ژاپن، گفت: «ما از حرف ایران که گفته می‌خواهد اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کند، نه حمایت می‌کنیم و نه از نظر ما کمکی به حل مساله می‌کند.»

بایدن غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران را «خلاف توافق» هسته‌ای خواند و در عین حال افزود که «ما خرسندیم که ایران پذیرفته مذاکرات غیر مستقیم با ما و شرکایمان را درباره اینکه چگونه پیش برویم و چه کاری لازم است که بتوانیم به برجام برگردیم بدون اینکه امتیازاتی را که نمی‌خواهیم بدهیم ، ادامه دهد.»

بایدن همچنین با تاکید براینکه «اصلا از نظر من ما نباید از برجام خارج می‌شدیم و بنابراین مذاکره در جریان است»، درباره نتایج دو دور مذاکرات در وین، گفت: «فکر می‌کنم هنوز برای قضاوت درباره‌ نتیجه‌ نهایی این مذاکرات زود است، زیرا طرفین هنوز در حال مذاکره هستند.»

اتحادیه اروپا مسئولیت رهبری مذاکرات احیای برجام در وین را برعهده دارد. هدف دور دوم این مذاکرات که روز پنجشنبه در وین آغاز شد لغو تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا بر ایران اعمال شد. در مقابل تهران باید به پایبندی کامل به برجام برگردد.

همزمان، پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران اینترنشنال گفت که مذاکرات وین بین ایران و قدرت‌های جهانی در سطح کارشناسان و بر سر مسائل فنی ادامه دارد. 

استانو روز جمعه همچنین گفت اخبار غیررسمی راجع به نشست کمیسیون مشترک برجام از جمله دستیابی کارشناسان به توافق و لزوم تایید آن از سوی تهران و واشینگتن، تایید نمی‌شود.

یک مقام اتحادیه اروپا روز جمعه  ۲۷ فروردین به رویترز گفت مذاکرات احیای برجام چند روز طول می‌کشد و سپس متوقف می‌شود تا تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی داخلی به کشورهای خود برگردند.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت انفجار در تاسیسات نطنز و تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی مذاکرات وین را «کمی پیچیده‌تر» کرده اما به آن «اهمیت بیشتری» نیز داده است. این مقام اضافه کرد مذاکره‌کنندگان اکنون به توافق احتمالی نسبت به هفته گذشته نزدیک‌ترند.

 

تازه چه خبر؟
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، از ایزوله شدن دو کشتی خارجی در بنادر خوزستان خبر داد. رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌...More
تجمع حمایت از بازداشت‌شدگان هجوم ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا عصر شنبه میان تدابیر شدید امنیتی در واشینگتن برگزار شد. این راهپیمایی با عنوان «...More
چهار گردشگر که برای نخستین‌بار در تاریخ بدون همراهی هیچ فضانورد حرفه‌ایی، راهی فضا شده بودند، سفر خود را به پایان رساندند. شرکت فضایی اسپیس‌اکس سه...More
شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی روز شنبه ۹ نفر را در خیابان‌های صنعا با شلیک گلوله کشتند. حوثی‌ها این ۹ نفر را به نقش داشتن در حمله سه سال...More
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، با وجود مسدود شدن تلگرام از سوی جمهوری اسلامی هنوز ۴۵ میلیون ایرانی در پیام‌رسان تلگرام حضور دارند، روزانه ۱۵ میلیارد...More