جلوی برگزاری مراسم حضوری عزاداری محرم را بگیرید | ایران اینترنشنال
نامه گروهی از کادر درمان ایران به مراجع تقلید:

جلوی برگزاری مراسم حضوری عزاداری محرم را بگیرید

 

تعدادی از پزشکان و کادر درمان در نامه‌ای به مراجع تقلید شیعه خواستار برگزار نشدن مجالس عزاداری حضوری در ماه محرم شدند و هشدار دادند که برگزاری این مراسم‌ها منجر به مرگ صدها نفر خواهد شد.

در این نامه اعلام شده که «هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی میلیون‌ها» شرکت کننده در این مراسم‌ها را ندارد. 

به گفته نویسندگان این نامه، «ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد».

وحید خراسانی، ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و محمد علوی گرگانی، چهار مرجع تقلید، در پاسخ به استفتاهای جداگانه‌ای اعلام کرده بودند که مراسم‌های عزاداری ماه محرم باید برگزار شوند.

وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود که مخالف برگزاری مراسم محرم است.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، اما نگرانی‌های مطرح شده درباره احتمال افزایش شیوع کرونا در مراسم های عزاداری را «شایعات و حرف‌های ناروا» خواند و گفت که باید در مقابل این سخنان ایستاد.

پس از آن وزارت بهداشت متنی را با عنوان دستورالعمل مراسم مذهبی در ماه محرم صادر کرده که بدون اشاره به چگونگی اعمال و کنترل اجرای آن، بر حفظ فاصله و پوشیدن ماسک از سوی عزاداران تاکید می‌کند.

این دستورالعمل در حالی صادر شده که پیش از این مقامات این وزارتخانه با برگزاری هر مراسمی با حضور بیش از ۱۰ نفر مخالفت کرده بودند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز خواستار رعایت مصوبات ستاد مقابله با کرونا درباره عزاداری ماه محرم شده است. با این حال او دستوری به نهادهای مذهبی زیر نظر خود برای تعطیل کردن این مراسم نداده است.

روزهای جمعه و شنبه نیز به مناسبت عید غدیر مراسم‌هایی در ایران برگزار شده که برخی از آنها در فضای بسته بوده است. از جمله در بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی این مراسم با حضور امام جمعه این شهر در مسجد برگزار شده است.

علی اسدی، رییس شورای هیئات مذهبی گلستان، نیز از  راه‌اندازی کاروان‌های شادی در ۶۳ محله گرگان خبر داد.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More