جزییات تازه از مرگ سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوئیس و معاون دفتر حفاظت از منافع آمریکا، در اثر سقوط | ایران اینترنشنال

جزییات تازه از مرگ سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوئیس و معاون دفتر حفاظت از منافع آمریکا، در اثر سقوط

با گذشت یک شبانه روز، مقام‌های رسمی در قوه قضاییه، نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه ایران هنوز به طور رسمی توضیحی درباره دلیل سقوط و مرگ سیلوی برونر، دبیر اول سفارت سوئیس ارائه نکرده‌اند اما تایید کردند که او معاون دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران بوده است.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که «جسد سیلوی برونر ۵۱ ساله، دبیر اول سفارت سوییس در تهران و شاغل در دفتر حافظ منافع آمریکا، پس از انجام بررسی‌های قضایی با حضور قاضی قتل و کارشناسان صحنه جرم، جهت کالبدشکافی و نمونه‌برداری و تعیین علت فوت به پزشکی قانونی منتقل شد».

خبرگزاری قوه قضاییه افزود: «سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوییس در تهران و شاغل در دفتر حافظ منافع آمریکا بامداد سه‌شنبه در محل سکونتش از طبقه ۱۷ برجی در نیاوران سقوط نمود و جسد بی‌جان او صبح در باغچه پایین بالکن کشف شد» و «اظهارنظر در خصوص درباره علت فوت منوط به بررسی قضایی» است.

همزمان روزنامه همشهری در شماره چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه خود گزارش مفصلی از جزییات تحقیقات «تیم جنایی» پلیس آگاهی نیروی انتظامی تهران درباره دلیل سقوط و مرگ «سیلوی برونر دبیر اول سفارت سوییس در تهران و معاون دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران» منتشر کرد.

این گزارش از قول ساکنان برج آبشار کامرانیه محل سکونت سیلوی برونر زمان سقوط او را «۲۴ دقیقه بامداد سه‌شنبه» عنوان کرد و افزود که ساکنان ساختمان در آن لحظه «صدایی شبیه انفجار» شنیده‌اند اما پیکر بی‌جان دبیر اول سفارت سوئیس بیش از هشت ساعت بعد اولین بار از سوی یک کارگر خدماتی در فضای سبز افتاده بود.

این کارگر گفت که «صبح سه‌شنبه در حال نظافت و تمیز کردن حیاط و محوطه برج بودم که ناگهان در باغچه زنی را دیدم که بی‌حرکت در فضای سبز افتاده بود. جلوتر که رفتم متوجه شدم او جان باخته است و وحشت‌زده به مسئول لابی و کارکنان دیگر برج موضوع را خبر داد.» به نوشته همشهری پزشکی قانونی نیز در محل حادثه اعلام کرد بیش از هشت ساعت از زمان مرگ وی می‌گذرد.

در این گزارش همچنین آمده است که یک زن ۲۰ساله مستخدم خانه دبیر اول سفارت سوئیس بوده که هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد‌ازظهر در خانه او  کار می‌کرده است. او در تحقیقات گفت: «من مدت‌هاست که در خانه سیلوی برونر کار می‌کنم. رمز در ورودی خانه او را دارم و معمولا هر روز ساعت هشت صبح با واردکردن رمز وارد آپارتمان او می‌شدم و کارهایش را انجام می‌دادم.»

این زن ۲۰ ساله همچنین گفت که «روز سه‌شنبه طبق معمول همیشه هشت صبح پا در خانه خانم گذاشتم. فکر کردم او به سرکارش رفته است اما یک ساعت بعد متوجه شدم کارگر خدماتی برج، جسد وی را در فضای سبز پیدا کرده و به‌شدت شوکه شدم.»

در این گزارش همچنین آمده است که تحقیقات جنایی نشان می‌دهد دبیر اول سفارت سوئیس درحالی پیدا شده است که «لباس خانه به تن داشت و روی سرش کلاه بود» و همه‌‌چیز در آپارتمان او در طبقه ۱۷ برج آبشار کامرانیه مرتب به‌نظر می‌رسید.

این روزنامه از قول تیم تحقیقات جنایی نوشت که در آپارتمان «هیچ‌گونه آثاری از به‌هم‌ریختگی وجود نداشت» و در بالکن «جایی که زن از آنجا به پایین سقوط کرده بود. قد نرده بالکن حدود یک‌متر و ۱۰سانت بود.»

 علاوه بر این تیم جنایی به این نتیجه رسیده است که «هیچ‌گونه آثار خون و به‌هم ریختگی در بالکن و روی نرده نیز وجود نداشت. حتی آثاری درخصوص اینکه نشان بدهد قربانی قبل از مرگ با فردی درگیر بوده به چشم نمی‌خورد.»

روزنامه همشهری همچنین نوشت: «تیم جنایی اداره آگاهی نیروی انتظامی یک دست نوشته بدون تاریخ و امضا روی میز در سالن پذیرایی منزل دبیر اول سفارت سوئیس پیدا کرده‌اند.»

به نوشته همشهری در یادداشت پیدا شده در منزل دبیر اول سفارت سوئیس نوشته شده: «جسدم را پس از مرگ به سوئیس منتقل کرده و به پسرم اطلاع بدهید. بعد جسدم را بسوزانید و خاکستر آن را کنار فرزندم که فوت شده دفن کنید. علاوه بر این هرچه پول، دارایی و سرمایه‌دارم را به پسر دیگرم بدهید.»

این درحالی است که مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، که صبح سه‌شنبه اولین‌بار مرگ دبیر اول سفارت سوییس در تهران را بر اثر سقوط از یکی از برج‌های شمال تهران تایید کرد، گفت: « سقوط تائید شده است و خودکشی مطرح نیست.»

زن ۲۰ ساله مستخدم سیلوی برونر نیز در تحقیقات جنایی گفت: «او گاهی حالت‌های افسردگی داشت اما این اواخر حالش خوب بود.»

به نوشته همشهری در جریان تحقیقات تیم جنایی از کارمندان سفارت سوئیس، آنها  «از مرگ دبیر اول سفارت سوئیس شوکه شده و گفتند که سیلوی برونر بسیار شاد، سرزنده و پرانرژی بوده است. امید به زندگی داشته و باور اینکه او خودکشی کرده باشد سخت و باعث تعجب است. به‌گفته اطرافیان این زن، وی زنی سرحال بود که واقعا عاشق ایران بود.»

وزارت خارجه سوئیس ضمن تایید جان باختن دبیر اول سفارتش در تهران بر اثر سقوط از ساختمانی در کامرانیه، اعلام کرد ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، از این حادثه «غم‌انگیز» شوکه است و در ارتباط با آن با خانواده زن کشته‌شده و مقام‌های محلی ایران در تماسند.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More