جزیره ابوموسی، تنها منطقه بدون کرونای ایران، زرد شد | ایران اینترنشنال

جزیره ابوموسی، تنها منطقه بدون کرونای ایران، زرد شد

 

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران خبر داد که وضعیت جزیره ابوموسی، تنها منطقه سبز و بدون کرونا در این کشور نیز هفته گذشته زرد شده است.

او در نشست خبری  روز شنبه ۲۵ مرداد اعلام کرد که پنج شهر کیش، پارسیان، جاسک، قشم و میناب در استان هرمزگان نیز در وضعیت قرمز هستند و بندرلنگه در وضعیت هشدار است.

لاری گفت: «میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم استان هرمزگان ۸۷/۲۵ درصد است که البته بیشترین میزان رعایت این پروتکل ها در بیمارستانها و داروخانه‌های این استان و کمترین آن در پایانه های مسافری درون شهری و آرامستانهای استان هرمزگان است».

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین خبر داد که با فوت ۱۶۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان  کرونا به ۱۹ هزار و ۴۹۲ نفر رسید.

او اعلام کرد که در این مدت دو هزار و ۲۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران به ۳۴۱ هزار و ۷۰ رسیده است.

 

وزیر بهداشت: شیوع کرونا طوفانی غم‌انگیز است

روز شنبه همچنین وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به مردم و روحانیون و وعاظ به مناسبت ماه محرم خواستار رعایت پروتکل های بهداشتی شد. سعید نمکی در عین حال توصیه مشخصی را درباره نحوه برگزاری مراسم‌های این ماه مطرح نکرد. او همچنین افزایش شیوع کرونا در ایران را «طوفانی غم‌انگیز» خواند. 

وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود که مخالف برگزاری مراسم محرم است اما پس از تاکید حسن روحانی و تعدادی از مراجع تقلید درباره برگزاری این مراسم متنی را با عنوان دستورالعمل مراسم مذهبی در ماه محرم صادر کرده که بدون اشاره به چگونگی اعمال و کنترل اجرای آن، بر حفظ فاصله و پوشیدن ماسک از سوی عزاداران تاکید می‌کند.

تعدادی از استانداران ایران اعلام کرده‌اند که برگزاری برخی از مراسم‌ها در این استان‌ها ممنوع است.

در همین حال اکبر بهنامجو، استاندار اردبیل، روز شنبه گفت که «هرگونه شبیه‌خوانی و حرکات دسته‌جات در خیابان‌ها ممنوع اعلام شده و طشت‌گذاری نیز نباید به شکل سنوات گذشته برگزار شود».

موسی خادمی استاندار لرستان نیز پیش از این اعلام کرده بود که مراسم گل‌مالی در این استان در امسال برگزار نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
توماس فریدمن، ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز در یادداشتی خطاب به جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، نوشت: «جوی عزیز ، مساله دیگر فقط برنامه هسته‌ای...More
بر اساس گزارش روز یکشنبه کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان، در پناهگاه مستقر شده و حرکت‌های خود را محدود کرده است. این شبکه...More
تیم رسانه‌ای جو بایدن، رییس جمهور منتخب، به‌طور کامل ترکیبی از مدیران زن خواهد بود. بایدن، جین پساکی را به عنوان دبیر رسانه‌ای کاخ سفید و سخنگوی ستاد...More
آمارهای دولتی اعلام شده نشان می‌دهد در ژاپن طی ماه گذشته آمار مرگ ناشی از خودکشی بیشتر از آمار مرگ در اثر بیماری کویید ۱۹ بوده است. پیش از این،...More
گزارش‌ها حاکی از اعتصاب پیک‌های اکسپرس اسنپ‌فود به دلیل تغیرات داخلی است و پیک‌ها در اعتراض به تصمیم مدیران این شرکت برای انتقال آنها به زیر مجموعه...More