جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران شد | ایران اینترنشنال

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران شد

 

 

شورای حقوق بشر سازمان ملل یک حقوقدان پاکستانی- بریتانیایی را به عنوان گزارشگر ویژه در امور ایران انتخاب کرد.

جاوید رحمان که دکترای حقوق بین‌الملل دارد جانشین عاصمه جهانگیر در این سمت خواهد شد که۲۲ بهمن ماه سال گذشته بر اثر سکته قلبی درگذشت.

رحمان که استاد دانشگاه برونل لندن است فعالیت‌های آکادمیک متعددی در زمینه حقوق بشر از جمله آزادی ادیان، قوانین جهانی حقوق بشر و قوانین اسلامی انجام داده است.

جاوید رحمان در حوزه‌هایی همچون مبارزه با تروریسم، حقوق اقلیت‌ها و و منع شکنجه با سازمان ملل به عنوان مشاور همکاری داشته است.

چنانچه شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت گزارشگر ویژه در امور ایران را به صورت سالیانه تمدید کند، رحمان می‌تواند به مدت ۶ سال در این سمت بماند.

شورای حقوق بشر از سال ۱۳۹۰  برای ایران گزارشگر ویژه تعیین کرده است و احمد شهید به عنوان نخستین گزارشگر به مدت ۵ سال در این سمت حضور داشت. بعد از  او عاصمه جهانگیر از آبان سال ۱۳۹۵ به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره از تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل برای انتخاب گزارشگر ویژه برای ایران انتقاد کرده و درخواست گزارشگران برای بازدید از ایران و بررسی اوضاع از نزدیک را رد کرده‌اند.

گزارش‌های ارائه شده توسط گزارش‌گران ویژه حقوق بشر عمدتا بر حوزه‌هایی نظیر اعدام‌ها، نحوه برخورد با دانشجویان، کارگران و منتقدان حکومت متمرکز بوده است.

جاوید رحمان ۵۱ ساله ، فعال حقوق بشر پاکستانی – بریتانیایی است.  او در سال ۱۹۹۵ دکترای حقوق بین‌الملل را از دانشگاه هال انگلستان دریافت کرد. وی در حال حاضر رئیس دانشکده حقوق دانشگاه برونل لندن است.

او در آخرین روز از سی و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۶ ژوئیه ۲۰۱۸، از میان ۱۴ نفری که برای این سمت نامزد شده بودند، انتخاب شده‌ است. این شورا جاوید رحمان را به‌عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران معرفی کرد. وی جانشین عاصمه جهانگیر، گزارشگر قبلی که در ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ درگذشت، شد.

جاوید پیشتر نیز به عنوان وکیل واجد شرایط انتخاب شده بود که به تعدادی از پرونده‌های مهم مربوط به قوانین اسلامی، مبارزه با تروریسم بین‌المللی و قانون حقوق بشر نظرات حقوقی خود را ارائه کند. جاوید رحمان  با مطالعاتی که در زمینه حقوق بین‌الملل داشته در کتابهایش به بررسی جامع و عملی از مسائل حقوق بشر پرداخته و همچنین تحلیلی حقوقی در مورد عدم تبعیض، حقوق اقلیت‌ها، مردم بومی و حقوق زنان و کودکان ارائه می‌دهد.  

او پیشتر در سمت مشاور در زمینه منع شکنجه، مبارزه با تروریسم و قوانین اسلامی، حقوق اقلیت‌ها، با کارگروه حقوق اقلیت‌ها در سازمان ملل همکاری کرده است.

 

انتخاب جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشرایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل در گفت‌وگو با امید حقیقی‌نیا
تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More