جان‌باختن دو خبرنگار در واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط‌زیست: اتوبوس ترمز نداشت، می‌خواستند ما را بکشند | ایران اینترنشنال

جان‌باختن دو خبرنگار در واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط‌زیست: اتوبوس ترمز نداشت، می‌خواستند ما را بکشند

 

درحالی که خبرنگاران نجات‌یافته از سانحه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که به کشته شدن ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی منجر شد، گفتند که «این اتوبوس از ابتدا ترمز نداشته و می‌خواستند ما را بکشند»، حسن روحانی دستور ارائه گزارشی از این سانحه را صادر کرد.

حسن روحانی در پیام تسلیت خود دستور داد که «دستگاه‌های مسئول ضمن دلجویی از خانواده‌های» این خبرنگاران «سریعا علل وقوع حادثه را بررسی و نسبت به ارایه گزارش آن» اقدام کنند.

این خبرنگارن به دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه به آذربایجان غربی سفر کرده بودند و صبح چهارشنبه با یک اتوبوس راهی بازدید از دریاچه و تونل کانی سیب شده بودند اما حین مسیر بازگشت دچار سانحه شدند.

استاندار آذربایجان غربی گفت که این سانحه در «یک جاده فرعی روستایی» رخ داده و افزود که «به دلایل نامشخص اتوبوس حامل خبرنگاران از یک مسیر فرعی روستایی حرکت می‌کرد» که به دلیل مشکلات فنی، اتوبوس دچار سانحه شد و دو خبرنگار کشته و ۲۱ تن دیگر مصدوم شدند.

به گفته امیر جعفرزاده، مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی، در واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران «سرنشینان این اتوبوس در کل ۲۶ نفر بود که ۲۲ مصدوم شدند،۳ نفر از آنها  توسط نیروهای هلال احمر رهاسازی شدند، یک نفر به بیمارستان انتقال داده شد و دو نفر سر صحنه جان باخته بودند».

ریحانه یاسینی، متولد سال ۱۳۷۲ و سردبیر بخش «ایرنا۲۴» خبرگزاری رسمی ایرنا و همچنین مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست خبرگزاری ایسنا دو خبرنگاری هستند که در واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست کشته شدند.

درپی جان‌باختن ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی و مصدوم شدن ۲۱ خبرنگار دیگر در واژگونی اتوبوس، شماری از خبرنگاران جان‌ به‌در برده به هنگام بازدید عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از بازماندگان این اتوبوس در ارومیه، به او اعتراض کرده و گفتند که اتوبوس از ابتدا ترمز نداشت و ما مانده‌ایم می‌خواستند ما را بکشند کلا بیایند بگویند که ما قصد کشتن شما را داشتیم.

زینب رحیمی یکی از این خبرنگاران با بیان اینکه مهشاد کریمی سه روز دیگر عروسی‌اش بود و شوهرش در راه است و ما باید جنازه زنش را به او تحویل بدهیم.

او با اشاره به وضعیت اتوبوس، گفت که «من نمی‌دانم چه کسی اتوبوس گرفته است. مگر ما گفتیم که می‌آییم. من سه هفته پیش برای ارومیه گزارش نوشتم مگر یک ریال پول گرفتم. ستاد[احیای دریاچه ارومیه] به ما گفت بیایید. این همه پول خرج کردند برای ستاد، آقای کلانتری یک اتوبوس حق خبرنگاران این مملکت نبود که ما را با یک بنز قراضه بفرستند.»

زینب رحیمی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به رییس سازمان حفاظت محیط زیست، تاکید کرد: « خود آقای علی حاجی مرادی [مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه] می‌گوید از صبح من می دیدم [راننده اتوبوس] فقط دارد با دنده کار می‌کند و ترمز ندارد.»

این خبرنگار گفت که «دادستان آمد گفت چرا شما را از این جاده برگرداندند. ما مانده‌ایم می‌خواستند ما را بکشند کلا، بیاییند بگویند که ما قصد کشتن شما را داشتیم. الان دو تا از بچه‌ها اینجا مردند. [مهشاد کریمی] می‌توانست نیاید سه روز دیگر عروسی‌اش بود ولی شرف داشت، به محیط زیست عشق داشت و بلند شد آمد ولی چه شد پدر و مادرش باید بیایند و جنازه‌اش را ببرند.»

 

 

رییس پلیس راه آذربایجان غربی، با بیان اینکه این «واژگونی خودرو در محور نقده‌ارومیه ساعت ۱۸ عصر چهارشنبه به پلیس راه اطلاع داده شد، گفت که «علت تامه وقوع این حادثه عدم کنترل خودرو توسط راننده اتوبوس» اعلام شده است.

ناصر عتباتی، رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی نیز از بازداشت راننده اتوبوس حامل خبرنگاران خبر داد و گفت که راننده اتوبوس حامل خبرنگار جهت بررسی‌های بیشتر بازداشت شده و تحقیقات همه‌جانبه برای مشخص شدن علت حادثه در حال انجام است.

همزمان با دستور حسن روحانی برای بررسی دلایل سانحه اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز «در دستوری ویژه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و کمیسیون ایمنی راه‌ها» را مسئول بررسی این سانحه کرد.

 

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More
وزارت خارجه آمریکا برنامه‌ای جدید ارائه کرد که به موجب آن علاوه بر ۵۰ هزار مترجم افغانستانی و خانواده‌های آنها که پیشتر حائز شرایط دریافت ویزای...More