جانشین فرمانده نیروی انتظامی: اگر کسی را با قمه گرفتید، دست و پایش را بشکنید | ایران اینترنشنال

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: اگر کسی را با قمه گرفتید، دست و پایش را بشکنید

 

قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، به ماموران این نیرو دستور داد که در صحنه درگیری، دست و پای کسانی که قمه دارند را بشکنند. او افزود که اگر این افراد سالم بازداشت شوند، ماموران باید پاسخگو باشند.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی فیلمی را از سخنان رضایی در برنامه‌ای درباره بازداشت تعدادی از افراد موسوم به «اراذل و اوباش» منتشر کرده است.

در این فیلم جانشین فرمانده نیروی انتظامی قمه‌ای را که در دست دارد می‌اندازد و خطاب به ماموران می‌گوید: «باید کاری کنید که قمه را بیاندازد. یعنی دست نداشته باشد.»

رضایی خطاب به ماموران گفت: «اگر این افراد را در صحنه درگیری بازداشت کردید و سالم بودند باید پاسخ دهید که چرا سالم‌اند.»

او تاکید کرد که اگر این افراد در صحنه بازداشت قمه در دست داشتند باید «دستشان شکسته و نیم‌تنه آن‌ها افتاده باشد».

جانشین فرمانده نیروی انتظامی خطاب به ماموران گفت که اگر این افراد «قداره کشیدند باید قلم پایشان را بشکنید».

رضایی درباره قانونی بودن این رفتار و حقوق متهمان گفت: «حقوق متهم تا زمانی است که حقوق دیگران را رعایت کند. قانون می‌گوید که زنده بماند.»

او تاکید کرد: «براساس قانون افرادی که عربده می‌کشند و رعب و وحشت ایجاد می‌کنند، محارب هستند.»

 

 

روز پنج دی نیز صداوسیمای جمهوری اسلامی در گزارشی با عنوان «گلوله در انتظار مخلان امنیت» سخنان مقام‌های نیروی انتظامی را منتشر کرد که تهدید کردند به سمت سارقان تلفن همراه و خودرو شلیک خواهند کرد. 

در این گزارش، تصاویری از تعدادی از سارقانی که به آن‌ها شلیک شده، نمایش داده شد.

این گزارش همچنین فیلمی نیز از شلیک به خودروی تعدادی از سارقان نمایش داد و رییس کلانتری شهرک غرب در طول آن گفت: «این دفعه به لاستیک شلیک کردند، دفعه بعد به خودشان شلیک می‌کنند.»

این سخنان در حالی بیان شده که شلیک به سارقان یا دیگر متهمانی که فرار می‌کنند آیین‌نامه‌های خاص خود را دارد و ماموران نیروی انتظامی حق ندارند از همان ابتدا به آنان شلیک کنند. 

پیش از این برخی از کارشناسان اعلام کرده‌اند که روش‌های نهادهای انتظامی و امنیتی در پیشگیری از جرم تنها افزایش شدت برخوردهاست و کارایی ندارد.

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More