جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله: نمی‌توانیم با کشتن فخری‌زاده احساسی برخورد کنیم | ایران اینترنشنال

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله: نمی‌توانیم با کشتن فخری‌زاده احساسی برخورد کنیم

 

در حالی که برخی فرماندهان و مقام‌های نظامی ایران خواستار «انتقام» محسن فخری‌زاده شده‌اند، اکنون یک مقام ارشد سپاه پاسداران ضمن رد برخورد «احساسی» می‌گوید زمان و نوع واکنش به این حادثه روز جمعه مشخص نیست.

محمداسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه «ثارالله» سپاه پاسداران، روز یکشنبه ۹ آذرماه درباره چگونگی واکنش به کشتن فخری‌زاده به خبرگزاری ایلنا گفت: «ما نمی‌توانیم احساسی با مساله برخورد کنیم، اما هیچ موقع فراموش نخواهیم کرد.»

او افزود: «انتقام این عزیزان را خواهیم گرفت، اما زمان،‌ مکان و نوع آن مشخص نیست و دست مسئولان است که باید آن را مشخص کنند.»

این اظهارات کوثری در حالی بیان می‌شود که حسین سلامی و عبدالرحیم موسوی، فرماندهان کل سپاه پاسداران و ارتش،‌ هر دو در پیام‌های خود درباره این حادثه به کلمه «انتقام» اشاره کرده بودند.

با این حال لحن پیام این فرماندهان ارشد نظامی نیز نسبت به گذشته و در مقایسه با زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، متقاوت‌ بوده است. فرمانده ارتش از «محفوظ» بودن حق انتقام سخن گفته و فرمانده سپاه پاسداران نیز به در «دستور» قرار گرفتن انتقام اشاره کرده است.

علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ نیز این‌بار در پیام خود بر خلاف پیام دی‌ماه سال گذشته برای قاسم سلیمانی از واژه انتقام استفاده نکرد. او خواستار «پیگیری و مجازات قطعی» عاملان و آمران این عملیات شد.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

کشتن او طی عملیات روز جمعه در آبسرد دماوند در حالی صورت گرفت که مقام‌های تهران در پی روشن شدن نتیجه انتخابات آمریکا نسبت به بازگشت دولت جو بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها ابراز امیدواری کرده بودند.

 

اعتراف به رخنه و نفوذ

از سوی دیگر چند تن از فرماندهان و مقام‌های ارشد نظامی ایران با اشاره به کشته شدن فخری‌زاده، از نفوذ و رخنه به حوزه امنیتی سخن گفته‌اند.

حسین دهقان،‌ مشاور نظامی علی خامنه‌ای، در گفت‌وگویی تلویزیونی از «رخنه، نفوذ و شکاف» در ساختار امنیتی سخن گفت و اضافه کرد «در اشراف اطلاعاتی کشور» رخنه صورت گرفته است.

از سوی دیگر حسین علایی،‌ از فرماندهان ارشد و پیشین سپاه پاسداران،‌ نیز انجام این ترور را متکی بر «اطلاعات دقیق» و ناشی از «ضعف در ساختار و سازوکارهای دستگاه‌‌های امنیتی» دانست.

محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، هم همین مساله را در نامه‌ای به حسن روحانی،‌ رییس‌جمهور،‌ مورد اشاره قرار داد.

روحانی خود نیز بر خلاف پیام سال گذشته برای قاسم سلیمانی، در واکنش به کشتن فخری‌زاده از واژه انتقام استفاده نکرده است. او روز شنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت «مسئولین مربوطه به موقع و مناسب، پاسخ این جنایت را خواهند داد.»

عملیات کشتن فخری‌زاده پس از انفجار در سایت هسته‌ای نطنز و همچنین کشتن قاسم سلیمانی، سومین اقدام مقابله‌ای و نظامی پیاپی در کمتر از یک سال علیه فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
اینستاگرام قرار است امکانی را در این شبکه اجتماعی فراهم کند که از قرار گرفتن کاربران در معرض دریافت پیام‌های خصوصی آزاردهنده جلوگیری می‌کند. این شبکه...More
مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۴۹/۵ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ۲۲ ماه گذشته به...More
گروهی از مال‌باختگان بورس روز چهارشنبه در تهران، اصفهان و مشهد تجمع کرده و شعارهایی را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند. بر اساس ویدیوهای منتشر...More
حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن کرونا پرداخت...More
در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند، محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته واکسن فایزر...More