ثبت نخستین مرگ بر اثر کرونای جهش‌یافته در قزوین | ایران اینترنشنال

ثبت نخستین مرگ بر اثر کرونای جهش‌یافته در قزوین

 

پیمان نامدار، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین، اعلام کرد با مشاهده گونه جهش‌یافته کرونا که در بریتانیا ثبت شده، در این استان و ثبت اولین مرگ بر اثر ابتلا به این گونه، برخی از تعطیلی‌ها و محدویت‌ها بار دیگر در استان قزوین به اجرا گذاشته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، نامدار روز جمعه ۲۴ بهمن در این باره گفت  یک مرد ۴۸ ساله اهل آبیک روز پنجشنبه بر اثر ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا جان باخت.

او ادامه داد: «نتیجه تست تعدادی از اعضای خانواده این فرد مثبت بوده اما بدون علائم هستند و در حال حاضر در قرنطینه به سر می‌برند.»

به گفته این مقام درمانی، امکان شیوع این گونه جهش‌یافته کرونا در استان قزوین وجود دارد و به همین دلیل، سالن‌های عروسی، مراسم ترحیم و آرامستان‌ها از روز جمعه تعطیل هستند.

نامدار گفت: «نمازهای جمعه در همه مناطق استان تا اطلاع بعدی اقامه نخواهند شد.»

بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۰ نفر به کرونا مبتلا و از این میان، ۳۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند. او گفت: «میزان بسترهای استان افزایش یافته و به ۲۳۵ نفر رسیده است.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، روز ۱۶ دی از ورود گونه جهش‌یافته کرونا به ایران خبر داد و گفت این گونه از طریق یک مسافر ایرانی از بریتانیا وارد ایران شد. 

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت روز دوم بهمن در سفری به استان قزوین، تعداد مبتلایان به این گونه جهش‌یافته را ۶ مورد اعلام کرد و گفت: «احتمال اینکه این ویروس از کشورهای دیگر به کشور ما انتقال داده شود، وجود دارد.»

چند روز بعد، وزیر بهداشت از شناسایی هفتمین مورد ابتلا به این ویروس جهش‌یافته خبر داد که در روز سه‌شنبه ۷ بهمن به ثبت رسید. این فرد مبتلا، یک مسافر از هلند بود در استان خوزستان ساکن بود.

با این حال، همزمان با هشدارها درباره احتمال شیوع این گونه کرونا در ایران، اطلاع‌رسانی دولت در زمینه ابتلا به این نوع ویروس شفاف و دقیق نبوده است. 

محمد جزایری، استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس شبکه تحقیقات بیماری‌های ویروسی ایران، روز ۱۸ بهمن به ایسنا گفت: « در نمونه‌های ۶۰بیمار کرونا مثبت در ۲ هفته اخیر از تهران، شهرهای شمالی و استان‌های شرقی اثری از ویروس جدید یافت نشده.»

او افزود: «اما از آنجایی که تعداد نمونه‌ بیماران کم بوده، نمی‌توان نتایج را به کل کشور تعمیم داد. تا چند هفته آینده، تعداد فراوانی از بیماران با تکنولوژی «تعیین توالی وسیع» مورد بررسی قرار خواهند گرفت.»

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More