ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری؛ ظریف: نامزد شدنم به صلاح ملت نیست | ایران اینترنشنال

ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری؛ ظریف: نامزد شدنم به صلاح ملت نیست

همزمان با ثبت نام محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران، در انتخابات ریاست جمهوری، محمد جواد ظریف اعلام کرد که نامزد شدنش «به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست.»

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور سابق ایران، روز چهارشنبه نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد.

او پس از ثبت نام در انتخابات شناسنامه خود را به خبرنگاران نشان داد و گفت که «صاحبش خالص ساخت ایران است.»

گروهی از هواداران احمدی‌نژاد همزمانی با حضور او در مقابل وزارت کشور تجمع کرده و شعار «اصلاح طلب اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا سر دادند.» احمدی نژاد نیز از نرده‌های وزارت کشور بالا رفت و برای آنان دست تکان داد.

در همین حال صبح روز چهارشنبه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، متنی درباره دلایل نامزد نشدن خود در انتخابات منتشر کرد.

او نوشت که نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری «با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و به ویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست.»

وزیر خارجه ایران در این متن همچنین اعلام کرد که سفرهایش در اجرای وظایف وزیر «امور خارجه» است و «هیچ ارتباطی به گفت‌وگوهای وین ندارد.»

ظریف تاکید کرد که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، این «گفت‌وگوها را اداره می‌کند» و او هم «از راه دور» در کنارش بوده است.

او در پایان این متن نوشت: «اکنون که خاطر دوستان دلواپس از نامزدیم آسوده شده، تقاضا می‌کنم به اولویت خودشان که کسب قدرت داخلی است بپردازند و بگذارند ما هم به اولویت خودمان که پاسداری از منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم‌های ستم‌بار آمریکاست تمرکز کنیم.»

روز سه شنبه محمد جواد ظریف با محمد خاتمی و حسن خمینی دیدار کرده بود و پس از آن اعلام شد که او در انتخابات نامزد نخواهد شد.

ثبت نام نامزدهای ریاست‌جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز شده و در اولین روز حسین دهقان وزیر دفاع سابق، سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا و محمدحسن نامی ‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت محمود احمدی نژاد و از فرماندهان ارتش ثبت نام کردند.

در همین حال منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان، خبر داده که ابراهیم رییسی، رییس قوه قضائیه، نامزد خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More