توییتر هندی خامنه‌ای؛ تفرقه‌افکنی مذهبی با هدف هشدار به دهلی نو | ایران اینترنشنال
تحلیل وب‌سایت «‌تی‌اف‌آی‌پست»: 

توییتر هندی خامنه‌ای؛ تفرقه‌افکنی مذهبی با هدف هشدار به دهلی نو

وب‌سایت هندی «تی‌اف‌آی پست»  در یادداشتی نوشته که  پس از برآورده نشدن انتظارات جمهوری اسلامی از هند در زمینه مقابله با تحریم‌های آمریکا؛ علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ فعالیت توییتری به زبان هندی را برای «تفرقه‌افکنی» مذهبی و با هدف هشدار به دهلی‌نو آغاز کرده است.

این وب‌سایت روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه در یادداشتی با عنوان «مشتاق توجه هندی‌ها» به تلاش‌های صفحه توییتر هندی خامنه‌ای برای سرمایه‌گذاری روی جمعیت شیعیان این کشور پرداخته است.

این یادداشت با اشاره به سهم ۲۵ درصدی شیعیان از جمعیت مسلمان هند نوشته: «ایران دوباره اعلام می‌کند که اگر هند در آزمون دوستی با ایران شکست بخورد، این کشور می‌تواند روی شکاف موجود در تقسیمات فرقه‌ای مسلمان حساب کند.»

این وب‌سایت ضمن اشاره به ارتباط شیعیان هند با ایران نوشته پیشتر نیز وقتی قاسم سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، ‌در عراق کشته شد، اعتراضات بزرگی در برخی شهرهای هند برگزار شد که در آن شعارهایی علیه اسرائیل،‌ عربستان سعودی و آمریکا سر داده شد.

نویسنده تی‌اف‌آی این نوع اتفاقات را موجب ایجاد «حس راحتی» در ایران دانسته و به فرصت استفاده دیپلماتیک از آن‌ها اشاره کرده است. 

 

در ادامه، نویسنده به توییت خاص محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، درباره همین اعتراضات پس از کشته شدن سلیمانی ارجاع داده است.

این یادداشت با یادآوری جایگاه دوم هند در واردات نفت ایران پیش از فشار تحریم‌ها، نوشته که ایران به دهلی‌نو به عنوان «دوست واقعی» نگاه می‌کند و انتظار دارد که این کشور اقتصادش را نجات دهد.

وب‌سایت تی‌اف‌آی پست توییت‌های «تفرقه‌افکنی» مذهبی خامنه‌ای به زبان هندی را نیز «اقدامی ناامیدکننده برای جلب توجه هند» خوانده است.

توییت‌های تحریک‌آمیز مذهبی به زبان هندی

صفحه هندی توییتر خامنه‌ای‌ تاکنون تنها دو توییت منتشر کرده که هر دو پیام‌های مذهبی داشته‌اند. تی‌اف‌آی پست نوشته این صفحه «ماموریت دیپلماتیک» ندارد.

یکی از توییت‌های خامنه‌ای در این صفحه روز ۱۸ مردادماه منتشر شد که در آن او «عید غدیر» را محدود به شیعیان ندانسته و گفته بود این عید به «تمامی جهان اسلام» مرتبط است. 

نویسنده تی‌اف‌آی ضمن اشاره به اختلاف نظر عقیدتی و تاریخی اهل تشیع و اهل‌تسنن، اظهارات خامنه‌ای را «بسیار تحریک‌آمیز» خوانده و هدف آن را جامعه مسلمانان هند عنوان کرده است. 

نویسنده در ادامه به استفاده خامنه‌ای از عبارت «روح واقعی اسلام» درباره غدیر اشاره کرده و آن را با هدف «تشویق حس برتری میان شیعیان» دانسته و  یک «شلیک به سنی‌ها» تحلیل کرده است. 

این وب‌سایت پیام خامنه‌ای در این زمینه را به رخ کشیدن «نفوذ» خود بر روحانیون مسلمان شیعه می‌داند. نویسنده «شونیست شیعی» را هدف دیگر رهبر جمهوری اسلامی از این فعالیت توییتری خوانده است.

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More