توییتری‌ها با #یک_عمر_مقاومت به زندانی شدن کیوان صمیمی اعتراض کردند | ایران اینترنشنال

توییتری‌ها با #یک_عمر_مقاومت به زندانی شدن کیوان صمیمی اعتراض کردند

کاربران رسانه‌های اجتماعی با داغ کردن هشتگ «یک عمر مقاومت» چندین دهه‌ سابقه فعالیت و مبارزه سیاسی کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، علیه استبداد و برای دموکراسی را پاس داشتند.

صدها نفر از فعالان مدنی،‌ شهروندان،‌ روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی پیشین از شامگاه دوشنبه ۲۵ آذرماه برای انتقاد از ادامه حبس کیوان صمیمی در زندان اوین و تقدیر از سابقه مبارزاتی او به صورت هماهنگ اقدام به داغ کردن هشتگ نامش در توییتر کردند.

 

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و زندانی سابق، در همین زمینه صمیمی را «یک عمر مقاومت و یک عمر صدای فرودستان» خواند و نوشت: «صدایش می‌مانیم.»

ضیا نبوی،‌ فعال سابق دانشجویی که سابقه زندان سیاسی دارد،‌ نیز در صفحه‌ توییترش نوشت «آن‌ها که کیوان صمیمی را می‌شناسند، خوب می‌دانند که یک عمر مقاومت وصف اغراق‌آمیزی نیست ...»

 

سابقه مبارزات سیاسی او هم در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ و هم پس از آن در دوره جمهوری اسلامی از سوی ژیلا بنی‌یعقوب،‌ روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان،‌ مورد اشاره قرار گرفته است. بنی‌یعقوب او را اهل «مدارا و گفت‌وگو» خوانده و نوشته: «اهل کوتاه آمدن از آرمان‌هایش هم نیست.»

برخی از کاربران توییتر صمیمی را «شاخصی» برای مقاومت در عصر حاضر خوانده‌اند که همواره همراه جنبش‌های کارگری بوده است.

 

در برخی دیگر از توییت‌ها نیز به نگهداری او در زندان در سن ۷۲ سالگی اشاره شده است.

زهرا رحیمی خامنه، مدیر جمعیت خیریه «امام علی»، در توییترش حبس صمیمی را «به بند کشیدن شرافت» خواند.

صمیمی از روز دوشنبه ۱۷ آذرماه برای اجرای حکم زندان در دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد. او سردبیر مجله «ایران فردا» است که پیشتر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماعی و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال حبس محکوم شده بود.

صمیمی رییس هیات مدیره انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است و سال گذشته هم هم‌زمان با برگزاری تجمع روز جهانی کارگر در اردیبهشت‌ماه بازداشت شده بود.

فعالان حقوق بشر و نهادهای حامی آزادی رسانه‌ها از جمله فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز خواستار آزادی او شده‌اند.

هم‌زمان با موج توییتری، خانواده زندانیان سیاسی فعلی از جمله کسانی هستند که در توییتر خود ضمن پاسداشت صمیمی حبس او را مورد اعتراض قرار داده‌اند.

بهاره هدایت، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق،‌ هم به حقوق کیوان صمیمی اشاره کرده و نوشته است: «حق داشتن وکیل و حق تجمع مسالمت‌آمیز. کیوان صمیمی مدافع سرسخت اولی و قربانی نداشتن دومی است.»

کیوان صمیمی بهبهانی متولد اسفند ۱۳۲۷ در آبادان بوده و از فعالان سیاسی ملی-مذهبی به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More