توضیح اعضای دولت به شورای نگهبان درباره «سی .اف .تی» | ایران اینترنشنال

توضیح اعضای دولت به شورای نگهبان درباره «سی .اف .تی»

 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، خبر داد که در جلسه اخیر این شورا برای بررسی لایحه سی‌.اف‌.تی ( CFT) برخی از اعضای دولت روحانی نیز حضور داشتند.

کدخدایی به خبرگزاری فارس گفت، حضور این افراد در جلسه شورای نگهبان به درخواست دولت مبنی بر ارائه توضیحات نمایندگانش درباره لایحه سی‌.اف‌.تی بود.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، عبدالناصرهمتی رییس کل بانک مرکزی و حسین‌علی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور حضور داشتند و «توضیحاتی را در رابطه با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم ارائه کردند و به سوالات اعضای شورای نگهبان نیز در خصوص این لایحه پاسخ دادند».

نمایندگان مجلس ایران هفته گذشته به الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) رای مثبت داده بودند. اعضای دولت پیش از این گفته بودند که برای خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، تصویب لوایح چهارگانه ارائه شده از سوی دولت، ضروری است.

خردادماه سال جاری آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با نمایندگان مجلس، گفته بود نمایندگان مجلس به جای الحاق به این کنوانسیون‌ها، به دنبال تهیه طرح از طرف خود باشند. با این حال چند ماه بعد اعلام شد که رهبر جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری درباره این موارد را به مجلس و دولت واگذار کرده است.

رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند که حسن روحانی در نامه‌ای محرمانه به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، خواستار تصویب این لوایح شده و این مساله را برای کشور ضروری توصیف کرده بود.

کدخدایی اکنون خبر داده است که در جلسه بعدی شورای نگهبان برای بررسی این لایحه نیز «از کارشناسان مربوطه در این حوزه برای ارائه توضیحات بیشتر دعوت بعمل خواهد آمد تا توضیحات دقیق‌تری در این زمینه ارائه شود».

اصولگرایان از جمله مخالفان تصویب این لایحه و پیوستن ایران به  اف. آی‌.تی‌.اف (FATF ) هستند و پیش از این از شورای نگهبان خواسته بودند این لایحه را رد کند.

 

تازه چه خبر؟
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More