توافق مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل برای مذاکره درباره ایران و صلح ابراهیم در آینده نزدیک | ایران اینترنشنال

توافق مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل برای مذاکره درباره ایران و صلح ابراهیم در آینده نزدیک

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مئیر بن‌شبات مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل در اولین گفت‌وگوی تلفنی خود توافق کردند که در مورد مسائل منطقه‌ای از جمله ایران و صلح ابراهیم، روند عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب در آینده نزدیک مذاکره کنند.

گفت‌وگوی تلفنی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز شنبه چهارم بهمن و برای نخستین بار پس از روی کار دولت جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، انجام شد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل با تایید انجام گفت‌وگوی تلفنی مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که دو طرف در این گفت‌وگو توافق کردند به زودی در مورد مسائل منطقه‌ای از جمله ایران و روند عادی‌سازی روابط با کشورهای عرب تبادل‌نظر کنند.

بنابر این گزارش،  مئیر بن‌شبات مشاور امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل در گفت‌وگوی تلفنی با جیک سالیوان توافق کردند که بر بررسی مسائل منطقه‌ای و همچنین وضعیت توافق عادی سازی صلح ابراهیم میان اسرائیل و چند کشور عرب منطقه توافق کردند.

همزمان کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد که یوسی کوهن، رییس موساد، ماه آینده میلادی به همراه هیاتی از مقام‌های وزارت خارجه و وزارت دفاع اسرائیل، برای دیدار با جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و رییس سازمان سیا، ویلیم برنز، به واشینگتن سفر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، هیات اسرائیلی در جریان این سفر اطلاعاتی را در مورد ایران به دولت جو بایدن ارائه خواهد داد. این هیات همچنین از دولت جدید آمریکا خواهند خواست تا اطمینان حاصل شود که هرگونه توافق با ایران شامل پایان دادن به غنی‌سازی اورانیوم و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته خواهد بود.

هیات اسرائیلی در جریان سفر به آمریکا همچنین بر توقف حمایت جمهوری اسلامی ایران از «سازمان‌های تروریستی» از جمله حزب‌الله لبنان پافشاری خواهد کرد.

در گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل تاکید شده است که هیات اسرائیلی در جریان سفر به آمریکا همچنین خواستار «پایان دادن به سنگربندی ایران در ترکیه، عراق و یمن خواهند شد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهند خواست تا به مراکز اتمی ایران دسترسی کامل داشته باشند.»

 اسرائیل از علاقه جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، برای بازگشت به توافق اتمی با ایران نگران است و تاکید دارد که چنین اقدامی به جای تضعیف ایران، به تقویت توانایی‌های آن برای پیگیری برنامه ساخت سلاح‌های هسته‌ای بیانجامد.

تونی بلینکن، نامزد جو بایدن، رییس جمهوی آمریکا، برای تصدی وزارت امور خارجه طی سخنانی در سنا گفت که دولت جو بایدن  درصدد است پیش از اتخاذ هر تصمیم برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، با اسرائيل و متحدان عرب خود در خاورمیانه مشورت کند.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More