توافق دولت و مجلس ایران برای احیای کارت سوخت | ایران اینترنشنال

توافق دولت و مجلس ایران برای احیای کارت سوخت

 

یک روز پس از اعلام «منتفی شدن موقت طرح سهمیه‌بندی بنزین» از سوی اعضای هیات‌رییسه مجلس ایران،‌ دولت و مجلس در جلسه‌ای مشترک به توافقی برای احیای کارت سوخت و مساله سهمیه‌بندی بنزین دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این جلسه صبح روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت و با دستور بررسی مسائل مهم اقتصادی کشور از جمله قیمت بنزین برگزار شد. علی لاریجانی‌ رییس مجلس،‌ پس از اتمام جلسه با اشاره به مخالفت نمایندگان با افزایش قیمت بنزین، گفت:‌ «حتما سیستم ارائه بنزین از طریق کارت سوخت درست است و مجلس از آن حمایت می‌کند.»

در این جلسه که به صورت غیرعلنی برگزار شد،‌ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و همچنین محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه ایران حضور داشتند.

به گفته سبحانی‌فر نماینده مجلس،‌ وزرا و نمایندگان دولت در این جلسه درباره وضعیت اقتصادی کشور،‌ مردم و دولت بحث کردند و «مقرر شد تا درباره مدیریت سوخت تصمیم‌ جمعی گرفته شود.»

روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت،‌ پس از حواشی ایجاد شده درباره طرح سهمیه‌بندی بنزین، اعضای هیات رییسه مجلس اعلام کرده بودند در تصمیم مشترک کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نفت به این نتیجه رسیدند که اجرای این طرح «به صورت موقت منتفی شود». نمایندگان مجلس همچنین اشاره کردند که طول تعلیق اجرای طرح سهمیه‌بندی نامشخص است.

پیش از این، علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رییسه مجلس از مخالفت نمایندگان با افزایش قیمت بنزین به دلیل شرایط بد اقتصادی  مردم و ریسک بالای آن خبر داده و گفته‌بود: ‌«قطعاً سهمیه‌بندی بنزین به کاهش مصرف منجر نخواهد شد و ممکن است تنها درآمد کمی را برای دولت داشته باشد.»   

با آن‌که عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور از ادامه داشتن روند بررسی جزییات طرح سهمیه‌بندی بنزین در دولت گفته بود،‌ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین را آن‌طور که رسانه‌ها منعکس کرده بودند، به کلی رد کرده و «دروغ» خوانده بود.

 

 

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More