توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی بازرسان به دو سایت | ایران اینترنشنال

توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی بازرسان به دو سایت

جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که «به صورت داوطلبانه » دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت اتمی خود را فراهم خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این بیانیه اعلام کرد «سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌های» جدید ندارد.

در پایان سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران بیانیه مشترک ایران و آژانس صادر شد.

در این بیانیه اعلام شده که ایران و آژانس درباره «حل‌وفصل توام با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند».

براساس این توافق، ایران «به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس را برای حل‌وفصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد».

در این بیانیه اعلام شده که «تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی‌آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است».

با این حال در این بیانیه به نام این دو سایت اشاره نشده است. شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ خرداد با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواسته بود به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند. 

براساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل احتمالا منطقه تورقوزآباد است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت. 

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی دو مکانی که آژانس خواهان بازدید از آنهاست، یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد.

در همین حال در این بیانیه مشترک اعلام شده که «براساس تجزیه‌وتحلیل اطلاعات در اختیار آژانس» این نهاد «هیچ سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده‌اند، ندارد».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران همچنین «توافق کردند تا اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند».

توافق ایران و آژانس هم‌زمان با تلاش آمریکا برای اجرای مکانیسم ماشه منتشر شده است. در همین حال رییس‌جمهور ایران در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این نهاد «در رابطه با برجام و حفظ این سند چندجانبه نیز مسئولیت مهمی بر عهده دارد».

حسن روحانی اعلام کرد در سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی «توافق خوبی حاصل شد که می‌تواند به حرکت در مسیر صحیح و درست برای حل‌وفصل نهایی مشکلات کمک کند».

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه گفته بود که سفر گروس «ارتباطی به موضوع مکانیزم ماشه و مسائل سیاسی ندارد».

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More