توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی بازرسان به دو سایت | ایران اینترنشنال

توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی بازرسان به دو سایت

جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که «به صورت داوطلبانه » دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت اتمی خود را فراهم خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این بیانیه اعلام کرد «سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌های» جدید ندارد.

در پایان سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران بیانیه مشترک ایران و آژانس صادر شد.

در این بیانیه اعلام شده که ایران و آژانس درباره «حل‌وفصل توام با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند».

براساس این توافق، ایران «به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس را برای حل‌وفصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد».

در این بیانیه اعلام شده که «تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی‌آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است».

با این حال در این بیانیه به نام این دو سایت اشاره نشده است. شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ خرداد با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواسته بود به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند. 

براساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل احتمالا منطقه تورقوزآباد است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت. 

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی دو مکانی که آژانس خواهان بازدید از آنهاست، یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد.

در همین حال در این بیانیه مشترک اعلام شده که «براساس تجزیه‌وتحلیل اطلاعات در اختیار آژانس» این نهاد «هیچ سوال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده‌اند، ندارد».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران همچنین «توافق کردند تا اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند».

توافق ایران و آژانس هم‌زمان با تلاش آمریکا برای اجرای مکانیسم ماشه منتشر شده است. در همین حال رییس‌جمهور ایران در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این نهاد «در رابطه با برجام و حفظ این سند چندجانبه نیز مسئولیت مهمی بر عهده دارد».

حسن روحانی اعلام کرد در سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی «توافق خوبی حاصل شد که می‌تواند به حرکت در مسیر صحیح و درست برای حل‌وفصل نهایی مشکلات کمک کند».

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه گفته بود که سفر گروس «ارتباطی به موضوع مکانیزم ماشه و مسائل سیاسی ندارد».

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More