تهران مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی را تایید کرد، واشینگتن تکذیب | ایران اینترنشنال

تهران مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی را تایید کرد، واشینگتن تکذیب

 

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها میان تهران و واشینگتن،‌ یک مقام دفتر حافظ منافع ایران در ایالات متحده و همچنین سخنگوی خانواده یک زندانی آمریکایی در ایران مذاکرات دو کشور برای تبادل زندانی را تایید کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه به نقل از ابوالفضل مهرآبادی،‌ معاون دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشینگتن، نوشت مذاکرات دو کشور با هدف مبادله مایکل وایت، ‌افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده،‌ با یک دکتر ایرانی آمریکایی که نامی از او نبرد صورت می‌گیرد.

با این حال، مهرآبادی افزود که این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. او همچنین اشاره کرد مساله دوتابعیتی‌های زندانی در ایران موضوع این دور از مذاکرات نبوده است.

هم‌زمان جاناتان فرانکز سخنگوی خانواده وایت،‌ زندانی ۴۸ ساله آمریکایی که هم‌اکنون در مرخصی پزشکی در ایران به سر می‌برد، اشاره کرد که به او گفته شده مذاکرات بین دو طرف در این زمینه در حال انجام است،‌ اما جزییات بیشتری از آن نمی‌داند.

او گفت: «اگر ایرانی‌ها یک توافق‌ متناسب روی میز داشته باشند، ما تمایل داریم که دولت آن را قبول کند و مایکل را به خانه برگرداند.»

با این وجود کن کوچینلی، جانشین وزیر امنیت ملی ایالات‌متحده، روز چهارشنبه گفت كه پرونده‌های وایت و عسگری هرگز به همدیگر مرتبط نبوده‌اند. 

کوچینلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما ماه‌ها تلاش کرده‌ایم این مرد [عسگری] را دیپورت کنیم. هرگز هیچ ارتباطی بین [پرونده] این دو نفر نبوده است، تا این که آنها (مقام‌های ایران) این خبر را چند روز پیش ساختند.»

او همچنین از کند بودن سرعت عمل ایران در پذیرش بازگشت عسگری ابراز نارضایتی کرد.

وایت از سال ۲۰۱۸ به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و همچنین انتشار عمومی یک عکس خصوصی در ایران به ۱۰ سال حبس محکوم و زندانی شد.

خبرگزاری رویترز نیز روز سه‌شنبه خبر از احتمال این مذاکرات داده و به نقل از مقام‌های ایرانی گزارش کرده بود که با آماده شدن آمریکا برای آزادی و بازگرداندن سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که متهم به نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری شده بود،‌ احتمال تبادل او با یک زندانی آمریکایی در ایران وجود دارد.

این گزارش‌ها در پی آن منتشر می‌شود که روز دوشنبه عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،‌ طی یک نشست خبری گفته بود درباره تبادل زندانی با آمریکا، پیشنهاد همچنان «روی میز» است.

این مقام وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد: «حتی در خصوص برخی افراد پیشنهاد تبادل داده بودیم که امیدواریم انجام شود.»

از سوی دیگر هم‌زمان با مقام‌های ایران،‌ سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده گفته که قرار است عسگری پس از دریافت مجوز پزشکی و مشخص شدن نتیجه آزمایش کرونایش به ایران بازگردانده شود.

سال گذشته نیز ایران ژائو وانگ، شهروند آمریکایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد؛ آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

اخبار مذاکره تهران و واشینگتن درباره امکان تبادل زندانی در شرایطی منتشر می‌شود که طی هفته‌های گذشته تحریم‌ تسلیحاتی ایران،‌ حضور جمهوری اسلامی در سوریه،‌ و مقابله نیروی دریایی دو کشور در خلیج فارس موضوع تنش میان مقام‌های دو کشور بوده است.

 

تازه چه خبر؟
محسن حسنی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و جهت وزش باد، در...More
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More