تنگه هرمز، مکانی «فوق‌العاده» برای آزمایش سلاح جدید آمریکا | ایران اینترنشنال

تنگه هرمز، مکانی «فوق‌العاده» برای آزمایش سلاح جدید آمریکا

مجله وایِرد در مطلبی نوشته است نیروی دریایی آمریکا با سرنگونی یک فروند پهپاد ایرانی بر مکانی «فوق‌العاده» در تنگه هرمز یکی از جدیدترین تسلیحات خود را آزمایش کرد که ضمن هزینه کمتر، نیاز به دقت بالا هم ندارد.

این «جنگ‌افزار انرژی» که با سیگنال‌های رادیویی سروکار دارد با نام «سامانه یکپارچه پدافند هوایی سبک نیروی دریایی (موسمو به لمادیس LMADIS) شناخته می‌شود و در تاریخ ۲۷ تیرماه «اولین آزمایش» خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

وایرد نوشت: «تنگه هرمز مکانی فوق‌العاده برای استفاده از لمادیس است، اما باید در خشکی نیز آزمایش شود.»

به نوشته این مجله، در اماکنی چون سوریه و افغانستان، «پهپادهای کوچک رواج بیشتری یافته‌اند. با این که می‌توان این پهپادها را با آتش توپخانه معمولی ساقط کرد، اما هم این کار هزینه‌برتر است و هم مشکل‌تر. لیزر هم نیز از گزینه‌های موردنظر ارتش آمریکاست اما نیازمند دید اپتیکی و هدف‌گیری دقیق است. استفاده از لمادیس از اولی (توپخانه) خیلی ارزانتر است و نسبت به دومی (لیزر) دقت کمتری می‌طلبد.» 

وایرد نوشت: «هر چند این موضوع بیشتر از حیث تنش‌های فزاینده مورد توجه در منطقه قرار گرفت تا انتخاب این اسلحه. اما این اولین آزمایش موفق لمادیس بود که تاکنون گزارش شده است.» 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز آزمایش گفت پهپاد ایرانی به ناو جنگی یواس‌اس باکسر نزدیک شده بود و در پی بی‌توجهی به هشدارها ساقط شد.

به گفته برایان کلارک، دستیار ویژه سابق فرمانده عملیات دریایی، لمادیس قدرت بیشتری نسبت به دیگر پهپادزن‌ها داشته و «در یک بازه فرکانسی وسیع‌تری عمل می‌کند.»

او توضیح داد: «شما قادرید در یک محدوده فرکانسی پایین، قدرت زیادی داشته باشید.»

وایرد در توضیح لمادیس، نحوه هدف‌گیری آن را به «پرتاب دسته‌ای دارت» تشبیه کرد که «احتمال اصابت به هدف را بالا می‌برد.» 

از این گذشته، به کمک لمادیس، می‌تون با استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و هوشمند بر روی هدف بیشتر تمرکز کرد.

وایرد نوشت: «در حال حاضر، لمادیس پاسخی علمی-تخیلی به یک تهدید بسیار واقعی است.»

مقام‌های نظامی ایران همواره از پیشرفت‌های نظامی سخن گفته‌اند هر چند ساقط شدن این پهپاد را هنوز نپذیرفته و آن را قویا رد می‌کنند. 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در سال ۱۳۹۲ در سخنانی جنجالی گفته بود: «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟»

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More