تمنای وزیر بهداشت از مردم استان‌های مجاور خوزستان برای سفر نکردن | ایران اینترنشنال

تمنای وزیر بهداشت از مردم استان‌های مجاور خوزستان برای سفر نکردن

 

وزیر بهداشت ایران با اشاره به مرگ نیمی از بیماران بستری مبتلا به کرونا در خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته گفت که دست این وزارتخانه برای جلوگیری از سفرهای بین‌استانی در استان‌های مجاور کوتاه است.

سعید نمکی روز چهارشنبه ۱۳ اسفند اعلام کرد که باید سفرهای بین‌استانی در لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان محدود شود.

او در عین حال اضافه کرد: « دستمان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همینطور بوده، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان‌های همجوار نیفتد.»

نمکی با اشاره به شیوع ویروس جهش‌یافته خبر داد که حدود ۳۰ نفر از ۷۰ بیمار در استان خوزستان در یک شبانه روز جان باختند.

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، نیز گفت که یک سوم جان‌باختگان روزهای اخیر مربوط به خوزستان است.

مقامات بهداشتی استان خوزستان در روزهای اخیر از  کمبود دستگاه ونتیلاتور و همچنین تخت‌های ویژه و پرستار در این استان خبر داده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین گفت که مبتلایان به ویروس جهش‌یافته حتی وقتی که به موقع به بیمارستان مراجعه کنند، در مدت ۴۸ ساعت وارد مرحله سخت ریوی و مرگ و میر می‌شوند.

نمکی اضافه کرد: « اول فکر می‌کردیم که افراد بیمار دیر مراجعه می‌کنند اما بعد دیدیم سرعت انتشار و انتقال ویروس زیاد است.»

او تاکید کرد که ویروس شناسایی‌شده در بریتانیا « خطرناک» است و « مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی نکنند».

وزیر بهداشت توضیحی درباره وضعیت شیوع ویروس جهش‌یافته در دیگر استان‌های ایران نداد.

نمکی همچنین با اشاره به تعطیلات نوروز خطاب به مردم گفت: «بار و بندیل سفر نبندید و فکر سفر را هم نکنید.»

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، گفته بود که سفر نوروزی با خودروهای شخصی ممنوع است و ستاد مقابله با کرونا برای سفر با قطار و هواپیما تصمیمی نگرفته است.

در همین حال حسین ذوالفقاری، معاون انتظامی وزیر کشور، اعلام کرد که تکلیف سفرهای نوروزی و محدودیت‌های مربوط به آن تا قبل از ۲۵ اسفندماه مشخص خواهد شد.

تازه چه خبر؟
کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از بدهی گمرکی حدود چهار هزار و هفت‌صد میلیارد تومانی شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی به ایران خبر داد. علی‌اکبر...More
علیرضا رییسی، ‌سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر از امکان پرداخت پول برای دریافت «زودتر» واکسن‌های وارداتی خبر داده بود، اعلام کرد واکسیناسیون...More
مسعود پزشکیان، وزیر سابق بهداشت، با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در زمینه مقابله با کرونا به حضور در جلسه‌ای با او اشاره کرد و گفت رییس‌جمهور حتی...More
مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از حل مشکل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی دارای مدارک اقامتی معتبر خبر داد. به گزارش...More
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More