تمنای وزیر بهداشت از مردم استان‌های مجاور خوزستان برای سفر نکردن | ایران اینترنشنال

تمنای وزیر بهداشت از مردم استان‌های مجاور خوزستان برای سفر نکردن

 

وزیر بهداشت ایران با اشاره به مرگ نیمی از بیماران بستری مبتلا به کرونا در خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته گفت که دست این وزارتخانه برای جلوگیری از سفرهای بین‌استانی در استان‌های مجاور کوتاه است.

سعید نمکی روز چهارشنبه ۱۳ اسفند اعلام کرد که باید سفرهای بین‌استانی در لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان محدود شود.

او در عین حال اضافه کرد: « دستمان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همینطور بوده، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان‌های همجوار نیفتد.»

نمکی با اشاره به شیوع ویروس جهش‌یافته خبر داد که حدود ۳۰ نفر از ۷۰ بیمار در استان خوزستان در یک شبانه روز جان باختند.

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، نیز گفت که یک سوم جان‌باختگان روزهای اخیر مربوط به خوزستان است.

مقامات بهداشتی استان خوزستان در روزهای اخیر از  کمبود دستگاه ونتیلاتور و همچنین تخت‌های ویژه و پرستار در این استان خبر داده‌اند.

وزیر بهداشت همچنین گفت که مبتلایان به ویروس جهش‌یافته حتی وقتی که به موقع به بیمارستان مراجعه کنند، در مدت ۴۸ ساعت وارد مرحله سخت ریوی و مرگ و میر می‌شوند.

نمکی اضافه کرد: « اول فکر می‌کردیم که افراد بیمار دیر مراجعه می‌کنند اما بعد دیدیم سرعت انتشار و انتقال ویروس زیاد است.»

او تاکید کرد که ویروس شناسایی‌شده در بریتانیا « خطرناک» است و « مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی نکنند».

وزیر بهداشت توضیحی درباره وضعیت شیوع ویروس جهش‌یافته در دیگر استان‌های ایران نداد.

نمکی همچنین با اشاره به تعطیلات نوروز خطاب به مردم گفت: «بار و بندیل سفر نبندید و فکر سفر را هم نکنید.»

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، گفته بود که سفر نوروزی با خودروهای شخصی ممنوع است و ستاد مقابله با کرونا برای سفر با قطار و هواپیما تصمیمی نگرفته است.

در همین حال حسین ذوالفقاری، معاون انتظامی وزیر کشور، اعلام کرد که تکلیف سفرهای نوروزی و محدودیت‌های مربوط به آن تا قبل از ۲۵ اسفندماه مشخص خواهد شد.

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More