تلخ‌ترین روز دو کلانشهر از آغاز همه‌گیری؛ ثبت بیشترین تعداد جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا در تهران و تبریز | ایران اینترنشنال

تلخ‌ترین روز دو کلانشهر از آغاز همه‌گیری؛ ثبت بیشترین تعداد جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا در تهران و تبریز

روسای ستاد مقابله با کرونا در  تهران و تبریز اعلام کردند که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه «تلخ‌ترین روز» این دو شهر از زمان شیوع کرونا رقم خورده و در هر دو کلان‌شهر تهران و تبریز رکورد بیشترین  «تعداد جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا» به ثبت رسیده است.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، اعلام کرد که روز سه‌شنبه هشتم مهر ماه یکی از تلخ‌ترین روزها از زمان شیوع کرونا بوده است و «ما شاهد بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران بودیم و بالاترین رکورد فوتی‌های کرونا در پایتخت ثبت شده است.»

زالی گفت ما پیشتر بیشترین شمار جان‌باختگان کرونا را در روزهای  بیست و هشتم اسفند ۹۸، چهارم فروردین ، دوم و چهارم مردادماه ۹۹ داشتیم ولی آمار جان‌باختگان روز سه‌شنبه هشتم مهر ماه  از همه پیک‌های قبلی مرگ و میر بر اثر کرونا بالاتر بود و قدر مطلق فوتی در تهران در ارتباط با کرونا در این روز بالاترین رکورد ثبت شده مرگ و میر ثبت شده در استان تهران بوده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت آمار جان‌باختگان روز سه‌شنبه تهران را اعلام نکرد. این در حالی است که یک هفته قبل ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، گفته بود که «از زمان آغاز موج سوم کرونا تعداد فوتی‌ها در طول روز به ۹۰ هم رسیده و احتمال افزایش فوتی‌ها بیشتر از موج اول و دوم وجود دارد.»  خداکرمی پیشتر نیز رکورد پایتخت در جان‌باختگان بر اثر کرونا طی یک روز را  در اوایل مرداد ماه را بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر طی یک روز اعلام کرده و گفته بود بعد از کاهش مرگ و میر در اواخر مرداد این تعداد به ۵۰ تا ۶۰ نفر رسید.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران در آمار  از شمار بستری‌شدگان نیز اعلام کرد که در بیست و چهار ساعت منتهی به عصر چهارشنبه، دست‌کم ۸۷۰  بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی و ۱۶۸ بیمار نیز در بخش‌های وِیژه بیمارستان‌های تهران بستری شدند.

او گفت که براساس آمارهای رسمی میزان بستری موارد جدید ابتلا به کرونا طی دو روز گذشته حدود یک هزار نفر در روز بوده است که «نگران کننده» است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت خواهان اجرای فوری محدودیت‌ها در تهران شد و گفت که ما محدودیت‌هایی را در اول هفته‌جاری پیشنهاد دادیم ولی تاکنون پاسخ روشنی دریافت نکردیم.

زالی افزود که ما آماده هستیم بسته محدودیت‌ها از روز شنبه آینده اعمال شود و همچنین «جرایم بازدارنده عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک» نیز از پیشنهادات ستاد مقابله با کرونای تهران است که در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا آماده اجرای این محدودیت‌ها از روز شنبه هستیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت هشدار داد که تاخیر در اجرای محدودیت‌ها در تهران می‌تواند در شرایط فعلی پایتخت که بحرانی است و در وضعیت کاملا قرمز به‌سر می‌برد، نگرانی زاید الوصفی را ایجاد کند.

تلخ‌ترین روز کرونایی  در تبریز؛ شمار جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا از ۳۰ نفر در روز گذشت

همزمان بهروز مهدوی، فرماندار و رییس ستاد مبارزه با کرونای تبریز نیز با تاکید براینکه «تعداد فوتی‌های بیماران کرونا در تبریز از تعداد فوتی‌های عادی پیشی گرفت و آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در شهرستان تبریز به شدت افزایش یافته و به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز رسیده است.»

مهدوی روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی نحوه ارتقاء اجرای پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از کووید-۱۹ در تبریز، تاکید کرد که رسیدن شمار مرگ روزانه بر اثر کرونا به به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز در تبریز، بسیار نگران کننده است و این آمار همچنان سیر صعودی دارد.

فرماندار تبریز افزود که در اوایل سال که ورودی‌های شهرها کنترل و بسیاری از اماکن عمومی و اصناف تعطیل بود، روزانه کمتر از ۱۰ نفر فوتی داشتیم اما اکنون آمار مرگ و میر کروایی بیش از ۳۰ نفر در هر روز شده است و این در حالی است حساسیت دستگاه‌ها و مردم نسبت به موضوع کاهش یافته و نوعی بی‌تفاوتی حاکم شده است.

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ ، رییس جمهوری آمریكا، روز شنبه به منظور حمایت از دو نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات مرحله دوم مجلس سنا که پنجم ژانویه در ایالت جورجیا...More
به گزارش رویترز تا پایان امسال، ۲۹ هزار کارمند شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا کار خود را از دست می‌دهند و در سال آینده نیز ۱۰ هزار شغل دیگر در این شرکت از...More
در حالی که ناسا به تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب اولین تیم بخش خصوصی برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است، جف بزوس، اعلام کرد که بلو اوریجین،...More
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More