تلاش اتحادیه اروپا برای برگزاری نشستی با حضور طرف‌های برجام و آمریکا | ایران اینترنشنال

تلاش اتحادیه اروپا برای برگزاری نشستی با حضور طرف‌های برجام و آمریکا

 

یک روز پس از اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره جهت بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه در تلاش است تا نشستی غیررسمی با حضور همه طرف‌های برجام و آمریکا برگزار کند.

این مقام بلندپایه که نامش فاش نشده، روز جمعه اول اسفند به خبرگزاری رویترز گفت هنوز زمان برگزاری نشست مشخص نیست و دعوت‌نامه‌ای هم ارسال نشده، اما قدرت‌های جهانی می‌خواهند توافق هسته‌ای را در اسرع وقت احیا کنند.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در ارتباطی ویدیویی با وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

کمی پیشتر، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران که نامش فاش نشده، اعلام کرد این کشور در حال بررسی پیشنهاد واشینگتن برای مذاکره درباره احیای برجام است. 

این مقام جمهوری اسلامی روز جمعه به رویترز گفت: «ولی در ابتدا آنها باید به توافق بازگردند. سپس، در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ مکانیسمی برای همگام‌سازی مراحل اصلی می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.»

او ادامه داد: «ما به دنبال سلاح اتمی نیستیم و این نوع سلاح در دکترین دفاعی ما قرار ندارد. پیام ما روشن است؛ لغو همه تحریم‌ها و دادن فرصت به دیپلماسی.»

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ضمن استقبال از لغو تصمیم دولت قبلی آمریکا درباره فعال‌سازی مکانیسم ماشه اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌ها، ایران نیز اقداماتش درباره کاهش تعهدات هسته‌ای را به عقب برمی‌گرداند.

او روز جمعه اول اسفند، در توییتی تاکید کرد که در صورت لغو «بی قید و شرط و موثر همه تحریم‌های وضع‌شده، دوباره اعمال‌شده یا تغییر نام داده شده توسط ترامپ»، جمهوری اسلامی نیز «فورا تمامی اقدامات» خود درباره برجام را به حالت قبل باز می‌گرداند.

ریچارد میلز، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل، با ارسال نامه‌ای به ۱۵ عضو شورای امنیت اعلام کرد دولت جو بایدن تصمیم دولت قبلی آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای ایران و بازگشت خودکار تحریم‌های جمهوری اسلامی را لغو کرده است. 

همچنین پس از برگزاری نشست وزرای خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا، واشینگتن از آمادگی خود برای بازگشت به مذاکرات برجام خبر داد.

با این حال، جیمز کلورلی معاون وزیر خارجه بریتانیا، گفت که غرب نباید نشانه‌هایی ابراز کند که نقض توافق اتمی توسط تهران را نادیده می‌گیرد. 

همچنین دفتر نخست وزیری اسرائیل‌ با انتقاد از بازگشت به برجام، افزود این کشور در حال انجام گفت‌وگو با ایالات متحده آمریکا در این زمینه است.

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More