تلاش آمریکا برای تطمیع مالی ناخدای نفتکش آدریان‌دریا۱ | ایران اینترنشنال

تلاش آمریکا برای تطمیع مالی ناخدای نفتکش آدریان‌دریا۱

 

روزنامه فایننشال‌ تایمز در گزارشی متن یک ایمیل‌ فرستاده شده از سوی برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، به آکیلیش کومار، ناخدای هندی نفتکش ایرانی آدریان‌دریا۱ را منتشر کرده است.

در این ایمیل که تاریخ آن چهار روز پیش از توقیف این نفتکش است از ناخدای کشتی خواسته شده در قبال دریافت میلیون‌ها دلار پول، کشتی را به کشوری ببرد که امکان توقیف آن از سوی آمریکا فراهم شود.

درابتدای این گزارش که روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه منتشر شده است فایننشال‌ تایمز بخش‌‌هایی از متن ایمیل هوک به ناخدای نفتکش آدریان‌دریا۱، که پیشتر با پرچم پاناما و با نام گریس۱ حرکت می‌کرد را منتشر کرده است.

در این ایمیل آمده است: «من برایان هوک هستم. من برای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا کار می‌کنم و به عنوان نماینده ایالات متحده برای ایران خدمت می‌کنم. خبرهای خوشی دارم.»

در گزارش فایننشال‌ تایمز اشاره شده هوک برای این که مطمئن شود ناخدای هندی کشتی ایمیل او را با یک هرزنامه اشتباه نگیرد، در متن نامه خود به شماره تماس مستقیم وزارت خارجه آمریکا هم اشاره می‌کند.

آن‌طور که در گزارش فایننشال‌تایمز آمده است ناخدای هندی کشتی در نهایت ایمیل نخست هوک را بی‌پاسخ می‌گذارد. 

مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، ایمیل دومی نیز به ناخدای هندی کشتی آدریان‌دریا۱ می‌فرستد. در این ایمیل دوم هوک ناخدای کشتی را خطاب قرار می‌دهد و می‌نویسد: «با این پول می‌توانید هر زندگی که مایل هستید برای خود بسازید و در پیری هم خوش بگذرانید.»

در بخش دیگری از این ایمیل دوم نیز آمده است: « اگر شما این راه آسان را انتخاب نکنید، زندگی برای شما سخت‌تر خواهد شد.»

بر اساس گزارش‌هایی که منتشر شده است تلاش هوک، در مقام مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، به منظور تماس و تطمیع ناخدای نفتکش آدریان‌دریا۱ بر اساس یک برنامه قانونی است که در سال ۱۹۸۴ با نام «پاداش برای عدالت»، در وزارت خارجه آمریکا، تصویب شده است.

بر اساس داده‌‌های رسمی مرکز «پاداش برای عدالت» تاکنون دولت ایالات متحده به بیش از ۱۰۰ تن، در مجموع بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.

در اقدامی دیگر، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار یک آگهی به زبان فارسی، در چهارچوب همین برنامه «پاداش برای عدالت»، اعلام کرد حاضر است در ازای افشای اطلاعاتی که منجر به «ایجاد اختلال در سازوکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تمامی شاخه‌های آن، شامل نیروی قدس سپاه پاسداران» شود، تا سقف ۱۵ میلیون دلار پاداش دهد. در آگهی وزارت خارجه ایالات متحده اشاره شده است که علاوه بر پرداخت مالی، امکان «جابه‌جایی» افراد نیز وجود دارد.

 

تازه چه خبر؟
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More