تغییر موضع وزیر آموزش‌ و پرورش ایران: ۱۴ دانش‌آموز در اعتراض‌های آبان بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

تغییر موضع وزیر آموزش‌ و پرورش ایران: ۱۴ دانش‌آموز در اعتراض‌های آبان بازداشت شدند

 

در حالی که پیشتر یک رسانه نزدیک به سپاه پاسداران بازداشت دست‌کم ۱۱۶ دانش‌آموز در جریان اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه را تایید کرده بود؛ محسن حاجی‌میرزایی،‌ وزیر آموزش‌وپرورش،‌ می‌گوید ۱۴ دانش‌آموز در این اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند. 

حاجی‌میرزایی در گفت‌و‌گویی با روزنامه همشهری که روز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه منتشر شده در پاسخ به سوالی درباره تعداد دانش‌آموزان بازداشت شده آن را «۱۳ یا ۱۴» نفر عنوان کرد.

این اظهارات در حالی است که پیشتر او به طور کلی گزارش‌ها درباره بازداشت دانش‌آموزان را رد کرده بود. 

وزیر آموزش و پرورش در این مصاحبه افزود: «به هر حال برخی دانش‌آموزان در معرض این مسائل قرار گرفته بودند. هیجان نیروی جوانی است، برانگیخته شده و کاری کرده.» 

حاجی‌میرزایی همچنین به رایزنی آموزش و پرورش برای آزادی این دانش‌آموزان اشاره کرد. این در حالی است که روز ۲۱ دی‌ماه مدیرکل دفتر حقوقی املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش‌وپرورش در ارتباط با حمایت از دانش‌آموزان بازداشتی گفته بود: «خود دانش‌آموزان بایستی در قبال عملکردشان در خارج از زمان رسمی آموزش و خارج از مدرسه پاسخ بدهند.»

حاجی‌میرزایی در ادامه حوادث آبان‌ماه را «غافلگیرکننده» خواند و اضافه کرد: «طوری نبود که ما بتوانیم از قبل تمهیدی بیندیشیم که چه کاری باید انجام دهیم.»

او درباره تمهیدات آموزشی و روانی برای درگیری ذهنی و روحی دانش‌آموزان در ارتباط با حوادث آبان‌ماه گفت: «موضوع انباشت مسائل و مشکلات و تراکم آن‌ها در یک زمان کوتاه، ذهن و فکر جامعه را به‌خود مشغول کرده و خانواده‌ها و به تبع آن بچه‌ها متاثر از این فضا هستند و به همین دلیل باید به آن توجه کرد.»

وزیر آموزش‌وپرورش همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام‌های عملی برای پاسخ به ابهام‌ و سوالات دانش‌آموزان در زمینه اعتراض‌های آبان‌ماه اظهار کرد: «من هفته گذشته به مدرسه‌ای سر زدم، دیدم که دانش‌آموزان دل نوشته‌هایی در مورد شهید قاسم سلیمانی داشتند. من پیشنهاد کردم همه‌شان را تابلویی کنند و به دیوار مدرسه بزنند.»

پیشتر گزارش‌هایی درباره بازداشت صدها کودک و نوجوان و نگهداری آن‌ها در کانون‌های اصلاح و تربیت در پی اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه منتشر شده بود. یک کانال تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران بازداشت دست‌کم ۱۱۶ نفر از آن‌ها را تایید کرد.

 

تغییر کتاب‌های درسی فضاسازی است

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در ارتباط با اصلاح محتوای برخی کتاب‌های درسی آن را «فضاسازی» و در راستای «مخدوش کردن تصویر جامعه» خواند.

حاجی‌میرزایی گفت: «واقعا وقتی به عمق ماجرا می‌روید؛ می‌بینید که از سال۹۵ تا حالا هیچ تغییری در کتاب‌های درسی رخ نداده است.»

او افزود: «فقط وقتی نظام آموزشی تغییر پیدا کرد، طرحی با عنوان همسو‌سازی‌ در کتاب‌های درسی را دنبال کردند، بنابراین این کتاب‌ها، کتاب دیگری است.»

پیشتر،‌ گزارش‌های مشابهی درباره حذف محتواهای «ضد روسی» در کتاب‌های تاریخ، حذف نام و اشعار برخی مشاهیر ادبی از کتاب‌های ادبیات و همچنین‌اضافه شدن آموزش زبان روسی به برنامه مدارس منتشر شده بود.

محی‌الدین بهرام محمدیان،‌ رییس وقت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در سال ۱۳۹۶ خبر داده بود که در چند سال اخیر برنامه‌های درسی و تربیتی مبتنی بر «سند تحول بنیادین» مشمول تغییر شده است. 

علی ذوعلم،‌ رییس کنونی این سازمان، نیز در روز ۱۹ بهمن‌ماه امسال از شروع حرکت‌هایی برای بازطراحی کتب درسی تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

تازه چه خبر؟
با گذشت چند روز از استعفای دسته جمعی اعضای هیات دوچرخه‌سواری ارومیه، انتشار تصویر نامه رییس این هیات نشان می‌دهد این افراد در اعتراض به ممنوعیت...More
کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، از برکناری مامور حراست پالایشگاه نفت آبادان که به زن جوانی در این شهر طی یک درگیری آزار جنسی رسانده بود، خبر...More
سندیکای کارگران‌ نیشکر هفت‌‌تپه خبر داد که پنج نفر از کارگران این شرکت روز پنجشنبه اول آبان به پاسگاه هفته‌تپه احضار و بازجویی شده‌اند. بر اساس این...More
مهدی رضایی، یک مقام سازمان آتش‌نشانی مشهد، از کشف اجساد یک خانواده سه نفره در خانه خود در منطقه‌ای واقع در شمال شرق این شهر خبر داد. رضایی روز جمعه...More
سفارت ایالات متحده آمریکا در آنکارا روز جمعه دوم آبان، در بیانیه‌ای از دریافت گزارش‌های معتبر درباره حملات احتمالی تروریستی و آدم‌ربایی‌های بالقوه...More