تعداد مبتلایان روزانه کرونا نسبت به ماه قبل دو برابر شده است؛ هر دو دقیقه یک بستری | ایران اینترنشنال

تعداد مبتلایان روزانه کرونا نسبت به ماه قبل دو برابر شده است؛ هر دو دقیقه یک بستری

 

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، آمار روزانه مبتلایان به کرونا نسبت به ماه قبل دو برابر شده است؛ همزمان مسئولان پزشکی در شماری از استان‌های ایران از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها خبر داده‌اند و خبرگزاری تسنیم نیز از بستری شدن هر دو دقیقه یک بیمار گزارش داده است.

وزارت بهداشت روز جمعه اول مرداد آمار مبتلایان شبانه‌روز اخیر را ۲۱ هزار و ۸۱۴ نفر نفر اعلام کرد. تعداد مبتلایان روزانه در اول تیرماه ۱۱ هزار نفر و در اول خرداد ۸ هزار و پنج نفر اعلام شده بود.

در همین حال خبرگزاری تسنیم نوشت که هر دو دقیقه یک بیمار در مراکز درمانی بستری می‌شود.

به نوشته این خبرگزاری، در ۲۴ ساعت گذشته تنها ۶۹ هزار و ۷۳۱ تست کرونا در ایران انجام شده که با «شرایط موجود و بحرانی» تناسب ندارد.

همزمان انوش دهنادی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز گفت که بیش از ۷۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که وضعیت ۱۰۷ نفر از آنها وخیم است.

دهنادی در عین حال سخنان منتشرشده به نقل از او درباره شناسایی گونه لامبدا را تکذیب کرد. ساعاتی پیشتر رسانه‌های ایران به نقل از او نوشته بودند که «اخیرا با کرونای لامبدا مواجه هستیم که از سیستم ایمنی فرار می کند و قدرت سرایت و کشندگی بالا دارد.»

همچنین خسرو صادق‌نیت، رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی، نیز گفت که درگیری با بیماری در موج پنجم کرونا بسیار جدی است و همه بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران به بیش از سقف پذیرش سرپایی و بستری خود در یک سال و نیم گذشته رسیده‌اند.

 

افزایش ۵ تا ۱۰ برابری متقاضیان تزریق رمدسیور سرپایی

در همین حال رضا محمدی، معاون اجرایی بیمارستان فیروزآبادی شهرری، اعلام کرد که تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان «به طرز عجیبی» افزایش پیدا کرده است.

به گفته محمدی، تعداد متقاضیان تزریق رمدسیور سرپایی از روزی ۲۵ تا ۵۰ نفر به ۲۵۰ نفر افزایش یافته است.

او اعلام کرد که سن مبتلایان نیز کاهش یافته و ابتلای فرد ۱۶ ساله و کوچک‌تر از آن نیز مشاهده شده است.

محمدحسن درخشان، مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از افزایش ۷۰ درصدی میزان مراجعات مردم به مراکز منتخب کرونا در مناطق زیر پوشش این دانشگاه خبر داد.

او گفت که تست ۳۵  درصد از مراجعه کنندگان مثبت است و این میزان از ابتدای آغاز موج پنجم کرونا و شیوع دلتای هندی در حال افزایش است.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نیز گفت که  اکثر تست‌ها در هفته‌های اخیر مثبت بوده است. 

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، در سفر به شرق استان کرمان همه‌گیری کرونا در این استان را رو به افزایش توصیف کرد و خبر داد که «وضعیت چهار شهرستان در استان کرمان بحرانی است.»

پیمان نامدار، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی قزوین، نیز گفت که در۲۴ ساعت اخیر ۹۹ بیماری جدید در بیمارستان‌های استان بستری شدند که بیشترین آمار از ابتدای آغاز پیک پنجم ویروس کرونا محسوب شده و ۶/۵ درصد بیشتر از روز گذشته است.

محمودرضا مرادی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نیز گفت که میانگین بیماران بستری روزانه در هفته آخر تیرماه، نسبت به هفته اول این ماه، ۳۲ درصد افزایش داشته است.

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، نیز گفت که هم‌اکنون ظرفیت اورژانس بیمارستان نیز کاملا پر شده، به گونه‌ای که از تخت‌های اضطراری استفاده‌ شده است.

از حدود یک ماه پیش گونه دلتا ویروس کرونا در ایران شایع شده است و کارشناسان پزشکی از آغاز موج پنجم کرونا در کشور خبر داده‌اند.

بنابر آمار وزارت بهداشت، در شبانه‌روز اخیر ۲۱۰ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و مجموع فوتی‌ها بر اثر این بیماری در ایران به ۸۸ هزار و ۲۷۳ نفر رسید.

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More