تعداد شهرهای قرمز کرونا به ۱۴۳ رسید؛ نماینده مجلس: وضعیت همین باشد موج ششم دور از ذهن نیست | ایران اینترنشنال

تعداد شهرهای قرمز کرونا به ۱۴۳ رسید؛ نماینده مجلس: وضعیت همین باشد موج ششم دور از ذهن نیست

 

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران، تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا در کشور به ۱۴۳ مورد افزایش یافته است؛ مقام‌های درمانی از آغاز موج پنجم کرونا خبر می‌دهند و یک نماینده مجلس هم گفت بروز موج ششم هم دور از ذهن نیست.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کرونا که در حال حاضر ۱۲۰ مورد است از روز شنبه ۱۹ تیر به ۱۴۳ شهر افزایش پیدا می‌کند.

همچنین بر اساس اعلام جدید وزارت بهداشت، ۱۸۶ شهرستان نارنجی و  ۱۱۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار می‌گیرند و هیچ شهری نیز آبی نیست.

همزمان محمدعلی محسنی بندپی، نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت که ورود به موج ششم کرونا هم «دور از ذهن نیست.»

محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با اشاره به اینکه «گلایه مردم از کند بودن روند واکسیناسیون قابل قبول است و سیاست ما در مقابل کرونا انفعالی بوده» گفت: «باید فکر جدیدی باشد چون تا وقتی سیاست فعلی برقرار است نباید توقع داشت.»

در همین حال عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی، اعلام کرد که منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد در همه شهرهای کشور اجرا خواهد شد.

او تاکید کرد که ورود پلاک‌های غیربومی به شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی نیز ممنوع است.

مقام‌های استان‌های مختلف ایران نیز از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، به ویژه گونه دلتا، خبر داده‌اند.

حسن فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با اشاره به کمبود تخت بیمارستانی برای بستری کردن مبتلایان جدید گفت که وضعیت در بندرعباس هنوز هم «فوق بحرانی» است.

او گفت چهار بخش آی‌سی‌یو که برای کرونا در نظر گرفته شده بود پر شده و در مواردی، پزشکان برای ارائه خدمات ویژه مخصوص این بخش، بیماران را در دیگر بخش‌ها بستری کرده‌اند.

از سوی دیگر، از روز پنجشنبه واکسیناسیون با واکسن ایرانی «کووبرکت» در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و به گفته مهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، واکسیناسیون گروه سنی بالای ۵۰ سال از روز جمعه آغاز شده است.

در عین حال خبرگزاری میزان گزارش داده که برخی از افراد با وجودی که واکسن برکت دریافت کرده‌اند به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

در واکنش به این گزارش، مینو محرز، مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن برکت، به خبرگزاری میزان گفت: «ممکن است افراد بعد از تزریق هر واکسنی به کرونا مبتلا شوند.»

 

«رقابت بچه‌گانه»

از سوی دیگر به دنبال اظهارات ضد و نقیض درباره «واکسن تولید مشترک ایران و کوبا»، مینو محرز از «رقابت‌های بچه‌گانه» اظهار تاسف کرد.

محرز پیش از این خبر داده بود که تولید واکسن مشترک با کوبا منتفی شده و کوبا گفته است واکسن را خودش نیاز دارد.

جهانپور گفته بود که مینو محرز هیچ سمتی در ستاد کرونا و کمیته‌های وابسته به این ستاد ندارد. این سخنان پس از آن بیان شد که مینو محرز از منتفی شدن واکسن تولید مشترک ایران و کوبا خبر داده بود.

پس از آن کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت،‌ گفت مینو محرز هیچ سمتی در ستاد کرونا و کمیته‌های وابسته به آن ندارد.

محرز به خبرگزاری میزان گفت:‌ «عده‌ای برای هم زیرپا می‌گیرند… من از بیان چنین صحبت‌ها و بداخلاقی‌ها و همچنین این رقابت‌های بچه‌گانه متاسفم.»

پیش از این نیز گزارش‌های دیگری درباره رقابت‌های نهادها در ایران برای تولید واکسن مطرح شده بود.

تازه چه خبر؟
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، گفت مصوبه سال ۹۸ دولت درباره اعطای اقامت پنج ساله به خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار...More
حوثی‌های وابسته به ایران روز پنجشنبه، همزمان با روز ملی عربستان سعودی، مجموعا پنج پهپاد انفجاری به خاک این کشور پرتاب کردند. خبرگزاری رسمی عربستان...More
کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا و رییس سابق دولت خودمختار این منطقه، روز جمعه یک روز پس از بازداشت در ایتالیا موقتا از زندان آزاد شد و مقام...More
گروه حزب‌الله لبنان اعلام کرد که دومین کشتی حامل سوخت ایران به مقصد لبنان شامگاه پنجشنبه در بندر بانیاس سوریه پهلو گرفته است. این خبر را بامداد جمعه...More
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره برجام، مسائل منطقه‌ای و افغانستان با یکدیگر...More